1 Dawid Krupa (Pol) MBK-Cycles-Scout 3.38.25
2 Ivan Viglasky (Svk) Slovakian National Team
3 Radek Becka (Cze) PSK Whirlpool Hradec Kralove
4 Radek Blahut (Cze) PSK Whirlpool Hradec Kralove
5 Grzegorz Putek (Pol) MBK-Cycles-Scout
6 Dirk Muller (Ger) German National Team 0.52
7 Hubert Nowak (Pol) MBK-Cycles-Scout 0.54
8 Martin Riska (Svk) PSK Whirlpool Hradec Kralove
9 Dejan Stefanovic (SCG) Serbia & Montenegro National Team
10 Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool Hradec Kralove
11 Krzysztof Mermer (Pol) MBK-Cycles-Scout
12 Rene Andrle (Cze) PSK Whirlpool Hradec Kralove
13 Ivailo Kolev (Bul) Nessebar
14 Alexandru Ciocan (Rom) Romanian National Team
15 Miaden Mirkovic (SCG) Serbia & Montenegro National Team
16 Egor Kasakov (Rus) Tinkoff Restaurants
17 Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896-Berneschi
18 Spas Gyurov (Bul) Nessebar
19 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Restaurants
20 Benjamin Schwarz (Ger) Pz Racing Aachen
21 Tomasz Lesniak (Pol) MBK-Cycles-Scout
22 Jakub Slota (Svk) Slovakian National Team
23 Aleksandar Dukic (SCG) Tzar Simeon-MBN
24 Stefan Hristov (Bul) Tzar Simeon-MBN
25 Behcet Usta (Tur) Turkish National Team
26 Petar Panaiotov (Bul) Nessebar
27 Dimitar Dimitrov (Bul) Cycling Club Burgas
28 Dennis Hammink (Ned) Marco Polo Racing
29 Sebastian Jezierski (Pol) MBK-Cycles-Scout
30 Branislav Zachar (Svk) Slovakian National Team
31 Arnoud Koot (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
32 Aronas Gliaudelis (Ltu) Nessebar
33 Stefan Heiny (Ger) German National Team
34 Sotirios Exarchopoulos (Gre) Greek Federation
35 Lex Nederlof (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
36 Atanas Kostov (Bul) Hemus 1896-Berneschi
37 Bas Robroek (Ned) Pz Racing Aachen
38 Mirac Kal (Tur) Turkish National Team
39 Danny Sijen (Ned) Pz Racing Aachen
40 Christoph Kleinsorgen (Ger) German National Team
41 Thijs Braber (Ned) Marco Polo Racing
42 Anton Mindlin (Rus) Tinkoff Restaurants
43 Philipp Kellermann (Ger) Bavaria
44 Vadim Vdovinov (Kaz) Cycling Team Capec
45 Grigorios Melissis (Gre) Greek Federation
46 Janusch Laule (Ger) German National Team
47 Goran Smelcerovic (SCG) Tzar Simeon-MBN
48 Petar Evstatiev (Bul) Cycling Club Burgas
49 Manolis Daskalakis (Gre) Greek Federation
50 Ilya Krestiyaninov (Rus) Tinkoff Restaurants
51 Thomas Hartmann (Ger) Bavaria
52 Pavel Shumanov (Bul) Cycling Club Burgas
53 Serhat Sert (Tur) Turkish National Team
54 Ilya Chernetskiy (Rus) Tinkoff Restaurants
55 Plamen Dimov (Bul) Tzar Simeon-MBN
56 Martin Grashev (Bul) Nessebar
57 Yuriy Yuda (Kaz) Cycling Team Capec
58 Ugur Marmara (Tur) Turkish National Team
59 Patrik Tybor (Svk) Slovakian National Team
60 Vladimir Shchekunov (Rus) Tinkoff Restaurants
61 Dragan Spasic (SCG) Tzar Simeon-MBN
62 Panagiotis Potsakis (Gre) Greek Federation
63 Marian Frunzeanu (Rom) Romanian National Team
64 Andreas Hunkel (Ger) German National Team
65 Dimitrios Gratsanis (Gre) Greek National Team
66 Florian Fromm (Ger) Bavaria
67 Pavlos Chalkiopoulos (Gre) Greek National Team
68 Periklis Ilias (Gre) Greek Federation
69 Andreas Perrakis (Gre) Greek National Team
70 Tamas Csicsaky (Rom) Romanian National Team
71 Valeriy Dmitriyev (Kaz) Cycling Team Capec
72 Alexandr Dyachenko (Kaz) Cycling Team Capec
73 Mark Habets (Ned) Pz Racing Aachen
74 Bunyamin Ozdemir (Tur) Turkish National Team
75 Nazar Jumabekov (Kaz) Cycling Team Capec
76 Josip Dulic (SCG) Serbia & Montenegro National Team
77 Ivan Marinkovic (SCG) Serbia & Montenegro National Team
78 Christian Mieben (Ger) Pz Racing Aachen
79 Veselin Dimitrov (Bul) Hemus 1896-Berneschi
80 Andreas Kempf (Ger) Bavaria
81 Plamen Ralchevski (Bul) Hemus 1896-Berneschi
82 Thomas Bontenackels (Ger) Pz Racing Aachen
83 Attila Madaras (Rom) Romanian National Team
84 Georgios Tentsos (Gre) PSK Whirlpool Hradec Kralove
85 Nikolaos Kaloudakis (Gre) Greek National Team
86 Marc Hohmann (Ger) German National Team
87 George Adrian Manu (Rom) Romanian National Team
88 Stanislav Minkov (Bul) Cycling Club Burgas
89 Bogdan Stoychev (Bul) Cycling Club Burgas
90 Andrej Lalinsky (Svk) Slovakian National Team
91 Georgi Georgiev (Bul) Nessebar
92 Alexandros Mavridis (Gre) Greek National Team
93 Boudewijn De Graaff (Ned) Marco Polo Racing
94 Leon Burger (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
95 Tino Haakman (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
96 Karsten Keunecke (Ger) Bavaria
97 Spas Ivanov (Bul) Cycling Club Burgas
98 Raymond Rol (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
99 Jan Hopman (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
100 Rene Van Oord (Ned) Marco Polo Racing
101 Marin Chopov (Bul) Tzar Simeon-MBN 1.51
102 Maarten Van Kooij (Ned) Marco Polo Racing 5.21
General classification after stage 3
1 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Restaurants 10.24.23
2 Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896-Berneschi 0.07
3 Radek Blahut (Cze) PSK Whirlpool Hradec Kralove 4.48
4 Martin Riska (Svk) PSK Whirlpool Hradec Kralove 5.18
5 Rene Andrle (Cze) PSK Whirlpool Hradec Kralove 5.42
6 Valeriy Dmitriyev (Kaz) Cycling Team Capec
7 Dirk Muller (Ger) German National Team 9.36
8 Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool Hradec Kralove 9.42
9 Bogdan Stoychev (Bul) Cycling Club Burgas
10 Marc Hohmann (Ger) German National Team
11 Dimitar Dimitrov (Bul) Cycling Club Burgas 9.57
12 Anton Mindlin (Rus) Tinkoff Restaurants
13 Stefan Hristov (Bul) Tzar Simeon-MBN 10.40
14 Ilya Chernetskiy (Rus) Tinkoff Restaurants
15 Spas Gyurov (Bul) Nessebar
16 Alexandr Dyachenko (Kaz) Cycling Team Capec
17 Periklis Ilias (Gre) Greek Federation
18 Boudewijn De Graaff (Ned) Marco Polo Racing 12.10
19 Dawid Krupa (Pol) MBK-Cycles-Scout 13.22
20 Egor Kasakov (Rus) Tinkoff Restaurants 14.26
21 Pavel Shumanov (Bul) Cycling Club Burgas 14.32
22 Ivan Viglasky (Svk) Slovakian National Team 15.47
23 Florian Fromm (Ger) Bavaria 16.34
24 Christoph Kleinsorgen (Ger) German National Team 16.41
25 Krzysztof Mermer (Pol) MBK-Cycles-Scout 16.43
26 Goran Smelcerovic (SCG) Tzar Simeon-MBN 16.47
27 Vadim Vdovinov (Kaz) Cycling Team Capec
28 Yuriy Yuda (Kaz) Cycling Team Capec
29 Vladimir Shchekunov (Rus) Tinkoff Restaurants
30 Patrik Tybor (Svk) Slovakian National Team
31 Georgios Tentsos (Gre) PSK Whirlpool Hradec Kralove
32 Dimitrios Gratsanis (Gre) Greek National Team
33 Ilya Krestiyaninov (Rus) Tinkoff Restaurants
34 Georgi Georgiev (Bul) Nessebar
35 Dragan Spasic (SCG) Tzar Simeon-MBN
36 Tino Haakman (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
37 Nazar Jumabekov (Kaz) Cycling Team Capec
38 Leon Burger (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
39 Thomas Bontenackels (Ger) Pz Racing Aachen
40 Aronas Gliaudelis (Ltu) Nessebar 18.17
41 Lex Nederlof (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
42 Behcet Usta (Tur) Turkish National Team 23.14
43 Mirac Kal (Tur) Turkish National Team
44 Manolis Daskalakis (Gre) Greek Federation
45 Andreas Perrakis (Gre) Greek National Team
46 Serhat Sert (Tur) Turkish National Team
47 Martin Grashev (Bul) Nessebar
48 Spas Ivanov (Bul) Cycling Club Burgas
49 Atanas Kostov (Bul) Hemus 1896-Berneschi 23.42
50 Philipp Kellermann (Ger) Bavaria 24.44
51 Marian Frunzeanu (Rom) Romanian National Team
52 Tamas Csicsaky (Rom) Romanian National Team
53 George Adrian Manu (Rom) Romanian National Team
54 Thijs Braber (Ned) Marco Polo Racing 25.08
55 Karsten Keunecke (Ger) Bavaria
56 Rene Van Oord (Ned) Marco Polo Racing 25.16
57 Plamen Dimov (Bul) Tzar Simeon-MBN 25.54
58 Grigorios Melissis (Gre) Greek Federation
59 Pavlos Chalkiopoulos (Gre) Greek National Team
60 Alexandros Mavridis (Gre) Greek National Team
61 Danny Sijen (Ned) Pz Racing Aachen 26.24
62 Josip Dulic (SCG) Serbia & Montenegro National Team
63 Grzegorz Putek (Pol) MBK-Cycles-Scout 27.53
64 Stefan Heiny (Ger) German National Team 28.44
65 Petar Panaiotov (Bul) Nessebar 28.53
66 Sotirios Exarchopoulos (Gre) Greek Federation 29.14
67 Benjamin Schwarz (Ger) Pz Racing Aachen 30.09
68 Bunyamin Ozdemir (Tur) Turkish National Team 31.13
69 Veselin Dimitrov (Bul) Hemus 1896-Berneschi
70 Plamen Ralchevski (Bul) Hemus 1896-Berneschi 31.38
71 Tomasz Lesniak (Pol) MBK-Cycles-Scout 32.56
72 Attila Madaras (Rom) Romanian National Team 38.08
73 Aleksandar Dukic (SCG) Tzar Simeon-MBN 38.35
74 Dejan Stefanovic (SCG) Serbia & Montenegro National Team
75 Miaden Mirkovic (SCG) Serbia & Montenegro National Team
76 Sebastian Jezierski (Pol) MBK-Cycles-Scout
77 Panagiotis Potsakis (Gre) Greek Federation
78 Branislav Zachar (Svk) Slovakian National Team
79 Janusch Laule (Ger) German National Team
80 Nikolaos Kaloudakis (Gre) Greek National Team
81 Stanislav Minkov (Bul) Cycling Club Burgas
82 Andreas Hunkel (Ger) German National Team
83 Andreas Kempf (Ger) Bavaria
84 Raymond Rol (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
85 Hubert Nowak (Pol) MBK-Cycles-Scout 39.03
86 Radek Becka (Cze) PSK Whirlpool Hradec Kralove 39.07
87 Marin Chopov (Bul) Tzar Simeon-MBN 39.32
88 Alexandru Ciocan (Rom) Romanian National Team 40.05
89 Jakub Slota (Svk) Slovakian National Team
90 Dennis Hammink (Ned) Marco Polo Racing
91 Ugur Marmara (Tur) Turkish National Team
92 Thomas Hartmann (Ger) Bavaria
93 Petar Evstatiev (Bul) Cycling Club Burgas
94 Arnoud Koot (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
95 Mark Habets (Ned) Pz Racing Aachen
96 Ivan Marinkovic (SCG) Serbia & Montenegro National Team
97 Christian Mieben (Ger) Pz Racing Aachen
98 Bas Robroek (Ned) Pz Racing Aachen 40.37
99 Jan Hopman (Ned) Ruiter Dakkapellen Wielerteam
100 Andrej Lalinsky (Svk) Slovakian National Team
101 Ivailo Kolev (Bul) Nessebar 44.02
102 Maarten Van Kooij (Ned) Marco Polo Racing 44.47