1 Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team 3:28:20
2 Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896
3 Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor
4 Massimo Demarin (Cro) Loborika
5 Predrag Prokic (Srb) Serbia National Team 0:00:13
6 Salvatore Commesso (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team 0:01:46
7 Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team
8 Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team
9 Walter Proch (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta
10 Marco Carleti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta
11 Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg
12 Bakhtiyar Mamyrov (Kaz) Brisaspor
13 Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar
14 Tom Meeusen (Bel) Fidea Cycling Team
15 Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team
16 Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura
17 Vid Ogriz (Slo) Loborika
18 Domenico Agosta (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
19 Tomislav Danculovic (Cro) Loborika
20 Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team
21 Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team
22 David Mclean (GBr) East of England
23 Eddy Serri (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
24 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team
25 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team
26 Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team
27 Aleksandar Milivojevic (Srb) Serbia National Team
28 Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg
29 Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team
30 Kemal Kucukbay (Tur) Brisaspor
31 Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida
32 Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg
33 Kristijan Durašek (Cro) Loborika
34 Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team
35 Roberto Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Limonta
36 Stefan Cohnen (Ger) Betonexpressz 2000 - Limonta
37 Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura
38 Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896
39 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team
40 Donato Cannone (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta
41 Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team
42 Anton Kaniuk (Ukr) Ukraine National Team
43 Borislav Ivanov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS
44 Jovan Rajkovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS
45 Dragan Spasic (Srb) Serbia National Team
46 Dmytro Golumbovskyi (Ukr) Ukraine National Team
47 Dean Podgornik (Slo) Loborika
48 Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg
49 Adil Jelloul (Mar) Morocco National Team
50 Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida
51 Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896
52 Hassen Ben Nasr (Tun) Tunisia National Team
53 Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team
54 Darko Bla•Evic (Cro) Loborika
55 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team
56 Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team
57 Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar
58 Plamen Dimov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS
59 Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896
60 Zdenek Stybar (Cze) Fidea Cycling Team
61 Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
62 Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura
63 Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg
64 Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura
65 Mert Mutlu (Tur) Brisaspor
66 Dejan Vidakovic (Srb) Serbia Mladi Festina
67 Robert Nagy (Svk) Arbo Denzel Cliff Wien
68 Jan Šipeky (Svk) Dukla Trencin Merida
69 Nicola D'andrea (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
70 Esad Hasanovic (Srb) Centri Della Calzatura
71 Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896
72 Karim Jendoubi (Tun) Tunisia National Team
73 Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg
74 Daniele Di Nucci (Ita) Centri Della Calzatura 0:04:09
75 Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia National Team 0:08:10
76 Milanko Petrovic (Srb) Serbia Mladi Festina 0:20:13
77 Wouter Van Mechelen (Bel) Fidea Cycling Team
78 Ðorðe Jovanovic (Srb) Serbia Regional Team
79 Stayros Papadimitrakis (Gre) Heraklion - Nessebar
80 Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar
81 Georgios Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar
82 Marko Stankovic (Srb) Serbia Mladi Festina
83 Georgios Melas (Gre) Heraklion - Nessebar
84 Youssef Boundi (Mar) Morocco National Team
85 Karlo Fister (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien
86 Andy Hastings (GBr) East of England
87 Soufane Harrouch Tourki (Mar) Morocco National Team
88 Dmytro Ratushnyy (Ukr) Ukraine National Team
89 Thomas Taubel (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien
90 Srðan Omakovic (Srb) Serbia Mladi Festina
91 Wolfgang Tenor (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien
92 Slobodan Pajic (Srb) Serbia Mladi Festina
DNF Nazim Bakirci (Tur) Brisaspor
DNF Behcet Usta (Tur) Brisaspor
DNF Maroš Kovac (Svk) Dukla Trencin Merida
DNF Matej Vyšna (Svk) Dukla Trencin Merida
DNF Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta
DNF Dušan Ganic (Srb) Serbia Mladi Festina
DNF Aleksandar Dukic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS
DNF Milan Marjanovic (Srb) Serbia Regional Team
Sprint 1 - Paracin 1 Predrag Prokic (Srb) Serbia National Team 5 pts
2 Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team 3
3 Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor 2
4 Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 1
Sprint 2 - Cuprija 1 Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team 5 pts
2 Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor 3
3 Massimo Demarin (Cro) Loborika 2
4 Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 1
Sprint 3 - Jagodina 1 Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team 5 pts
2 Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 3
3 Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor 2
4 Predrag Prokic (Srb) Serbia National Team 1
Mountain 1 1 Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 3 pts
2 Massimo Demarin (Cro) Loborika 2
3 Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor 1
Mountain 2 - Cestobrodica 1 Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 3 pts
2 Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team 2
3 Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor 1
Mountain 3 1 Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 3 pts
2 Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team 2
3 Massimo Demarin (Cro) Loborika 1
General classification after stage 6 1 Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura 20:51:43
2 Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar 0:00:30
3 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team
4 Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura 0:00:31
5 Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team 0:00:42
6 Tomislav Danculovic (Cro) Loborika 0:00:45
7 Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team 0:01:29
8 Salvatore Commesso (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team 0:01:45
9 Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura 0:01:46
10 Kristijan Durašek (Cro) Loborika
11 Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg
12 Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team 0:01:48
13 Domenico Agosta (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team 0:01:49
14 Stefan Cohnen (Ger) Betonexpressz 2000 - Limonta
15 Roberto Richeze (Arg) Betonexpressz 2000 - Limonta
16 Esad Hasanovic (Srb) Centri Della Calzatura
17 Eddy Serri (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team
18 Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896
19 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan National Team
20 Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 0:08:44
21 Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team 0:09:18
22 Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team 0:09:33
23 Donato Cannone (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta 0:09:39
24 Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg 0:09:56
25 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team 0:10:05
26 Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura 0:10:06
27 Bakhtiyar Mamyrov (Kaz) Brisaspor 0:10:21
28 Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco National Team
29 Adil Jelloul (Mar) Morocco National Team
30 Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg
31 David Mclean (GBr) East of England 0:10:41
32 Walter Proch (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta
33 Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida 0:11:35
34 Nicola D'andrea (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team 0:11:49
35 Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg 0:11:58
36 Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team 0:11:59
37 Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team 0:16:25
38 Darko Bla•Evic (Cro) Loborika 0:17:02
39 Predrag Prokic (Srb) Serbia National Team 0:17:37
40 Marco Carleti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta 0:17:48
41 Dean Podgornik (Slo) Loborika 0:18:25
42 Plamen Dimov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS 0:18:31
43 Anton Kaniuk (Ukr) Ukraine National Team 0:19:13
44 Tom Meeusen (Bel) Fidea Cycling Team
45 Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896
46 Zdenek Stybar (Cze) Fidea Cycling Team
47 Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor 0:20:18
48 Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar 0:21:10
49 Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896 0:21:18
50 Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg 0:21:36
51 Kemal Kucukbay (Tur) Brisaspor 0:22:12
52 Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg 0:24:05
53 Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team 0:26:00
54 Hassen Ben Nasr (Tun) Tunisia National Team 0:27:19
55 Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896
56 Robert Nagy (Svk) Arbo Denzel Cliff Wien
57 Mert Mutlu (Tur) Brisaspor 0:28:37
58 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan National Team 0:28:53
59 Massimo Demarin (Cro) Loborika 0:32:20
60 Jan Šipeky (Svk) Dukla Trencin Merida 0:32:29
61 Martin Mahdar (Svk) Dukla Trencin Merida 0:34:08
62 Vid Ogriz (Slo) Loborika 0:34:12
63 Tarik Chaoufi (Mar) Morocco National Team 0:35:03
64 Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team 0:35:29
65 Borislav Ivanov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS 0:36:59
66 Dragan Spasic (Srb) Serbia National Team 0:37:07
67 Karim Jendoubi (Tun) Tunisia National Team 0:38:25
68 Petr Dlask (Cze) Fidea Cycling Team 0:42:10
69 Jovan Rajkovic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS 0:43:35
70 Dejan Vidakovic (Srb) Serbia Mladi Festina 0:43:38
71 Dmytro Golumbovskyi (Ukr) Ukraine National Team 0:48:49
72 Georgios Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar 1:00:31
73 Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team 1:03:36
74 Daniele Di Nucci (Ita) Centri Della Calzatura 1:05:30
75 Andy Hastings (GBr) East of England 1:05:45
76 Georgios Melas (Gre) Heraklion - Nessebar 1:07:13
77 Karlo Fister (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien
78 Slobodan Pajic (Srb) Serbia Mladi Festina 1:07:16
79 Aleksandar Milivojevic (Srb) Serbia National Team 1:08:47
80 Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia National Team 1:15:14
81 Apostolos Bouglas (Gre) Heraklion - Nessebar 1:27:14
82 Soufane Harrouch Tourki (Mar) Morocco National Team
83 Ðorðe Jovanovic (Srb) Serbia Regional Team
84 Wouter Van Mechelen (Bel) Fidea Cycling Team 1:27:17
85 Youssef Boundi (Mar) Morocco National Team
86 Dmytro Ratushnyy (Ukr) Ukraine National Team
87 Wolfgang Tenor (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien 1:27:27
88 Thomas Taubel (Aut) Arbo Denzel Cliff Wien 1:28:06
89 Marko Stankovic (Srb) Serbia Mladi Festina 1:28:15
90 Srðan Omakovic (Srb) Serbia Mladi Festina 1:28:33
91 Milanko Petrovic (Srb) Serbia Mladi Festina 1:36:30
92 Stayros Papadimitrakis (Gre) Heraklion - Nessebar 1:36:46
Sprint classification 1 Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg 34 pts
2 Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team 18
3 Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 10
4 Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar 10
5 Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team 8
6 Roger Kluge (Ger) LKT Team Brandenburg 8
7 Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor 7
8 Kristijan Durašek (Cro) Loborika 7
9 Predrag Prokic (Srb) Serbia National Team 6
10 Dean Podgornik (Slo) Loborika 6
11 Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura 6
12 Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg 6
13 Massimo Demarin (Cro) Loborika 5
14 Artur Krol (Pol) Centri Della Calzatura 5
15 Gabor Kasa (Srb) Serbia National Team 4
16 Tomislav Danculovic (Cro) Loborika 4
17 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team 3
18 Daniele Di Nucci (Ita) Centri Della Calzatura 3
19 Bart Wellens (Bel) Fidea Cycling Team 3
20 Mariano Giallorenzo (Ita) Meridiana - Kalev Chocolate Team 3
21 Aleksandar Dukic (Srb) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS 3
22 Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg 2
23 Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura 2
24 Juraj Sagan (Svk) Dukla Trencin Merida 2
25 Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team 1
26 Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg 1
27 Ahmed M'raihi (Tun) Tunisia National Team 1
28 Bakhtiyar Mamyrov (Kaz) Brisaspor 1
29 Stayros Papadimitrakis (Gre) Heraklion - Nessebar -3
30 Plamen Dimov (Bul) Zeleznicar MBN Car Simeon NIS -4
Mountains classification 1 Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 14 pts
2 Davide Torosantucci (Ita) Centri Della Calzatura 10
3 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine National Team 7
4 Evgeniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan National Team 6
5 Yauhen Sobal (Blr) Centri Della Calzatura 6
6 Marco Carleti (Ita) Betonexpressz 2000 - Limonta 5
7 Ivan Stevic (Srb) Serbia National Team 5
8 Nebojša Jovanovic (Srb) Serbia National Team 4
9 Raffa Chtioui (Tun) Tunisia National Team 4
10 Massimo Demarin (Cro) Loborika 3
11 Kevin Pauwels (Bel) Fidea Cycling Team 3
12 Ivaylo Gabrovski (Bul) Heraklion - Nessebar 3
13 Alex Coutts (GBr) Heraklion - Nessebar 2
14 Pavel Nevdakh (Kaz) Brisaspor 2
15 Tomislav Danculovic (Cro) Loborika 2
16 Zsolt Der (Srb) Centri Della Calzatura 1
17 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan National Team 1
18 Ingmar Dassler (Ger) LKT Team Brandenburg 1
19 Raivis Belohvosciks (Lat) Betonexpressz 2000 - Limonta 1
Teams classification 1 CENTRI DELLA CALZATURA 62:37:32
2 BETONEXPRESSZ 2000-LIMONTA 0:00:22
3 MERIDIANA KALEV CHOCOLATE 0:03:04
4 LOBORIKA 0:08:48
5 LKT - TEAM BRADENBURG 0:10:32
6 KAZAKHSTAN 0:11:20
7 SRBIJA NATIONAL TEAM 0:15:26
8 HEMUS 1896 0:19:02
9 FIDEA 0:45:42
10 TUNISIE NATIONAL TEAM 0:46:23
11 BRISASPOR 0:47:37
12 DUKLA TRENCIN MERIDA 0:47:55
13 MOROCCO NATIONAL TEAM 0:53:22
14 NATIONAL TEAM UKRAINA 1:06:15
15 •ELEZNICAR MBN CAR SIMEON NIŠ 1:19:44
16 HERAKLION-NESSEBAR 1:19:54
17 ARBO DENZEL CLIFF WIEN 2:59:26
18 SRBIJA MLADI FESTINA 3:07:19