1 Aleksander Mironov (Rus) St. Petersburg 3.50.13
2 Aleksander Klimenko (Ukr) Psb Atlas Orbea
3 Robert Radosz (Pol) Psb Atlas Orbea 1.04
4 Evgeny Popov (Rus) St. Petersburg
5 Jaroslaw Zarebski (Pol) Intel-Action
6 Ilra Chernetskiy (Rus) St. Petersburg
7 Krzysztof Kuzniak (Pol) Polish National Team
8 Cezary Zamana (Pol) Intel-Action
9 Frantisek Rabon (Cze) Psk Whirlpool
10 Arkadiusz Wojtas (Pol) Team Skil Moser
11 Radoslaw Romanik (Pol) Dhl - Author
12 Dawid Zdzieblko (Pol) Legia-Bazyliszek
13 Tomasz Kiendys (Pol) Knauf Team
14 Mateusz Rybczynski (Pol) Legia-Bazyliszek
15 Stanislav Kozubek (Cze) Asc Dukla Praha
16 Guido Fulst (Ger) German National Team
17 Artur Kràl (Pol) Polish National Team
18 Zbigniew Piatek (Pol) Intel-Action
19 Ondrej Fadrny (Cze) Psk Whirlpool
20 Piotr Wadecki (Pol) Intel-Action
21 Dariusz Wojciechowski (Pol) Slask-Làdzkie
22 Tomas Buchacek (Cze) Psk Whirlpool
23 Piotr Mazur (Pol) Polish National Team
24 Sebastian Skiba (Pol) Legia-Bazyliszek
25 Sebastian Schwager (Ger) Teag Team Kostritzer
26 Mariusz Witecki (Pol) Dhl - Author
27 Piotr Przydzial (Pol) Dhl - Author
28 Bartosz Huzarski (Pol) Intel-Action
29 Krzysztof Ciesielski (Pol) Dhl - Author
30 Jan Vodehnal (Cze) Psk Whirlpool 35.04
31 Pawel Zugaj (Pol) Dhl - Author
32 Radek Blahut (Cze) Psk Whirlpool
33 Jan Faltynek (Cze) Psk Whirlpool
34 Krzysztof Jezowski (Pol) Knauf Team
35 Jakub Jablonski (Pol) Slask-Làdzkie
36 Robert Wagner (Ger) Teag Team Kostritzer 43.44
37 Jaroslaw Welniak (Pol) Legia-Bazyliszek 46.44
38 Piotr Barczyk (Pol) Polish National Team
39 Piotr Zaradny (Pol) Knauf Team
40 Tomasz Lisowicz (Pol) Knauf Team
41 Tino Bechert (Ger) Teag Team Kostritzer
42 Robert Plotkowiak (Pol) Slask-Làdzkie
43 Martin Riska (Svk) Psk Whirlpool
44 Ingmar Dabler (Ger) Pot 2008 Cottbus
45 Hubert Nowak (Pol) Legia-Bazyliszek
46 Sebastian Jezierski (Pol) Legia-Bazyliszek
47 Christian Klipp (Ger) Pot 2008 Cottbus
48 Stefan Schafer (Ger) Pot 2008 Cottbus
49 Leif Lapert (Ger) German National Team
50 Jakub Svoboda (Cze) Asc Dukla Praha
51 Martin Blaha (Cze) Asc Dukla Praha
DNF Piotr Chmielewski (Pol) Intel-Action
DNF Lukasz Bodnar (Pol) Intel-Action
DNF Wojciech Pawlak (Pol) Knauf Team
DNF Marcin Gebka (Pol) Dhl - Author
DNF Dariusz Skoczylas (Pol) Dhl - Author
DNF Sieger Haakma (Ned) Trientalis Apac Team
DNF Folkert De Haan (Ned) Trientalis Apac Team
DNF Tony Martin (Ger) Teag Team Kostritzer
DNF Sven Hippel (Ger) Teag Team Kostritzer
DNF Sergey Firsanov (Rus) St. Petersburg
DNF Christian Bommel (Ger) German National Team
DNF Sascha Damrow (Ger) German National Team
DNF Vojtech Dlouhy (Cze) Asc Dukla Praha
DNF Petr Lazar (Cze) Asc Dukla Praha
DNF Pavel Subrt (Cze) Asc Dukla Praha
DNF Andrzej Liwinski (Pol) Slask-Làdzkie
DNS Dariusz Rudnicki (Pol) Team Skil Moser
DNS Artur Detko (Pol) Polish National Team
DNS Artur Korc (Pol) Slask-Làdzkie
Points
1 Aleksander Mironov (Rus) St. Petersburg 8 pts
2 Aleksander Klimenko (Ukr) Psb Atlas Orbea 6
3 Robert Radosz (Pol) Psb Atlas Orbea 4
4 Evgeny Popov (Rus) St. Petersburg 3
5 Jaroslaw Zarebski (Pol) Intel-Action 2
6 Ilra Chernetskiy (Rus) St. Petersburg 1
Mountains
Climb 1 - 40 km
1 Aleksander Mironov (Rus) St. Petersburg 6 pts
2 Aleksander Klimenko (Ukr) Psb Atlas Orbea 4
3 Lukasz Bodnar (Pol) Intel-Action 3
4 Piotr Chmielewski (Pol) Intel-Action 2
5 Radek Blahut (Cze) Psk Whirlpool 1
Climb 2 - 56km
1 Aleksander Mironov (Rus) St. Petersburg 6 pts
2 Aleksander Klimenko (Ukr) Psb Atlas Orbea 4
3 Lukasz Bodnar (Pol) Intel-Action 3
4 Zbigniew Piatek (Pol) Intel-Action 2
5 Robert Radosz (Pol) Psb Atlas Orbea 1
Climb 3 - Zacheˆmie, 70 km
1 Aleksander Mironov (Rus) St. Petersburg 6 pts
2 Aleksander Klimenko (Ukr) Psb Atlas Orbea 4
3 Zbigniew Piatek (Pol) Intel-Action 3
4 Lukasz Bodnar (Pol) Intel-Action 2
5 Piotr Przydzial (Pol) Dhl - Author 1
Climb 4 - Piechowice, 82 km
1 Aleksander Mironov (Rus) St. Petersburg 6 pts
2 Aleksander Klimenko (Ukr) Psb Atlas Orbea 4
3 Zbigniew Piatek (Pol) Intel-Action 3
4 Arkadiusz Wojtas (Pol) Team Skil Moser 2
5 Mariusz Witecki (Pol) Dhl - Author 1
Climb 5 - Borowice, 102 km
1 Aleksander Mironov (Rus) St. Petersburg 6 pts
2 Aleksander Klimenko (Ukr) Psb Atlas Orbea 4
3 Zbigniew Piatek (Pol) Intel-Action 3
4 Cezary Zamana (Pol) Intel-Action 2
5 Radoslaw Romanik (Pol) Dhl - Author 1
Sprints
Sprint 1 - 7km
1 Lukasz Bodnar (Pol) Intel-Action 3 pts
2 Zbigniew Piatek (Pol) Intel-Action 2
3 Tomasz Kiendys (Pol) Knauf Team 1
Sprint 2 - Podgorzyn, 97km
1 Aleksander Klimenko (Ukr) Psb Atlas Orbea 3 pts
2 Aleksander Mironov (Rus) St. Petersburg 2
3 Zbigniew Piatek (Pol) Intel-Action 1
Sprint 3 - Jelenia Gora, 126 km
1 Aleksander Klimenko (Ukr) Psb Atlas Orbea 3 pts
2 Aleksander Mironov (Rus) St. Petersburg 2
3 Arkadiusz Wojtas (Pol) Team Skil Moser 1
Sprint 4 - Jelenia Gora, 134 km
1 Aleksander Klimenko (Ukr) Psb Atlas Orbea 3 pts
2 Aleksander Mironov (Rus) St. Petersburg 2
3 Ondrej Fadrny (Cze) Psk Whirlpool 1 Sluiten