1 Geert VAN DER WEIJST NED CJP 24 4:08:23 8 8
2 Patrick CLAUSEN DEN TBW 24 +0 5 5
3 Amaury CAPIOT BEL 21 +0 2 2
4 Melvin RULLIERE FRA 25 +0
5 Remco TE BRAKE NED MET 26 +0
6 David MENUT FRA 22 +0
7 Bryan ALAPHILIPPE FRA 19 +0
8 Alfonso FIORENZA ITA CEF 23 +0
9 Jan SOKOL AUT BCP 24 +0
10 Fabien SCHMIDT FRA 25 +0
11 Alexis BODIOT FRA 26 +0
12 Philipp ZWINGENBERGER GER 21 +0
13 Krister HAGEN NOR OHR 25 +0
14 Oleksandr SURUTKOVYCH UKR BCP 30 +0
15 Niklas GUSTAVSSON SWE FFU 25 +0
16 Jasper BOVENHUIS NED KOG 23 +0
17 Dany MAFFEÏS FRA 22 +0
18 Haavard BLIKRA NOR OHR 23 +0
19 Lucas DESTANG FRA 19 +0
20 Tomas KALOJIROS CZE BAU 20 +0
21 Melvin BOSKAMP NED KOG 24 +0
22 Mathieu CHIOCCA FRA 29 +0
23 Marco BENFATTO ITA AS2 26 +0
24 Jef VAN MEIRHAEGHE BEL 22 +0
25 Oscar LANDA NOR OHR 21 +0
26 Anthony MALDONADO FRA 23 +0
27 Denis DELON FRA 21 +0
28 Nicola DAL SANTO ITA CEF 26 +0
29 Julien VAN HAVERBEKE FRA 19 +0
30 Hans PIRIUS GER 22 +0
31 Mathieu MAISON FRA 20 +0
32 Graham BRIGGS GBR RCJ 31 +0
33 Andreas ERLAND NOR TSS 22 +0
34 Emilien CLERE FRA 32 +0
35 Fridtjof ROEINAAS NOR TSS 20 +0
36 Alexander WETTERHALL SWE FFU 28 +0
37 Benoît SINNER FRA 30 +0
38 Simon SELLIER FRA 19 +0
39 Jan Oelerich GER STG 26 +0
40 MARC FOURNIER FRA 20 +0
41 Kristian HOUSE GBR RCJ 35 +0
42 Benat TXOPERENA MATXIKOTE ESP EUK 23 +0
43 Taruia KRAINER FRA 23 +0
44 Emmanuel KEO FRA 23 +0
45 Polychronis TZORTZAKIS GRE 25 +0
46 Romain COMBAUD FRA 23 +0
47 Martin HUNAL CZE BAU 25 +0
48 Nicolas GARBET FRA 23 +0
49 Pavel GATSKIY KAZ AS2 23 +0
50 Matija KVASINA CRO RSW 33 +0
51 Tom VERMEER NED CJP 29 +0
52 Bjorn Tore NILSEN HOEM NOR TSS 23 +0
53 Jasper HAMELINK NED CJP 24 +0
54 Illart ZUAZUBISKAR GALLASTEGI ESP EUK 24 +0
55 Rasmus MYGIND DEN TBW 25 +0
56 Giacomo FORCONI ITA CEF 21 +0
57 Rasmus GULDHAMMER DEN TBW 25 +0
58 Maksim RAZUMOV RUS TIK 24 +0
59 Igor FROLOV RUS TIK 24 +0
60 Jiri POLNICKY CZE BAU 25 +0
61 Kohei UCHIMA JPN BGT 26 +0
62 Jesper ASSELMAN NED MET 24 +0
63 Alistair SLATER GBR 21 +0
64 Matej MARIN SLO RSW 34 +0
65 Marco KÖNIG GER LDT 19 +0
66 Christoph SCHWEIZER GER BCP 28 +0
67 Tilegen MAIDOS KAZ AS2 21 +0
68 Tormod HAUSKEN JACOBSEN NOR OHR 21 +0
69 Ole QUAST GER 25 +0
70 Pierre MONCORGE FRA FFU 22 +0
71 Magnus BØRRESEN NOR OHR 26 +0
72 Maurits LAMMERTINK NED CJP 24 +0
73 Maximilian WERDA GER STG 23 +0
74 Johan SVENSSON SWE FFU 35 +0
75 Troels Ronning VINTHER DEN CUL 27 +0
76 Arno VAN DER ZWET NED KOG 28 +0
77 Mathieu DELAROZIERE FRA 29 +0
78 Mathieu CLOAREC FRA 23 +0
79 Hayden MCCORMICK NZL 20 +0
80 Michael REIHS DEN CUL 35 +0
81 Pawel CIESLIK POL BAU 28 +0
82 Marcin BIALOBLOCKI POL VGR 31 +0
83 Sebastien FOURNET FAYARD FRA 29 +0
84 Thomas Nybo RIIS DEN TBW 22 +0
85 Tijmen EISING NED MET 23 +0
86 Vincent GINELLI FRA 19 +0
87 Thomas LARSEN NOR TSS 20 +0
88 Felix GROSSSCHARTNER AUT RSW 21 +0
89 Andrei KRASILNIKAU BLR 25 +0
90 René HOOGHIEMSTER NED KOG 28 +0
91 Andreas VANGSTAD NOR TSS 22 +0
92 Twan CASTELIJNS NED KOG 25 +0
93 Dries HOLLANDERS BEL MET 28 +0
94 Benoit DAENINCK FRA 33 +0
95 Roman KATYRIN RUS TIK 23 +0
96 Michael SCHWEIZER GER BCP 31 +0
97 Yannick GRUNER GER 20 +0
98 Thomas MOSES GBR RCJ 22 +0
99 Kevin FOUACHE FRA 25 +0
100 Maarten CRAEGHS BEL 22 +0
101 Markus EICHLER GER STG 32 +0
102 Damien MONIER FRA BGT 32 +0
103 Filippo BAGGIO ITA CEF 26 +0
104 Romain CARDIS FRA 22 +0
105 Tom THILL LUX LDT 24 +0
106 Sindre SKJOESTAD LUNKE NOR TSS 21 +0
107 Rens TE STROET NED CJP 25 +0
108 Jure GOLCER SLO RSW 37 +0
109 Stefan POUTSMA NED CJP 23 +0
110 Thomas BOULONGNE FRA 21 +0
111 Pit SCHLECHTER LUX LDT 24 +0
112 Yann GUYOT FRA 28 +0
113 Tomas ZECHMEISTER CZE BAU 21 +0
114 Lucas LIß GER STG 22 +0
115 Martin MORTENSEN DEN CUL 30 +0
116 Raphael VERINI FRA 24 +0
117 Josef HOSEK CZE BAU 23 +0
118 Alexandre GASPARI FRA 23 +0
119 Alliaume LEBLOND FRA 22 +0
120 Julien MORICE FRA 23 +0
121 Nicolas VOGONDY FRA 37 +0
122 Maxim POKIDOV RUS TIK 25 +0
123 Douglas DEWEY GBR 25 +0
124 Max WALSCHEID GER STG 21 +0
125 Mads CHRISTENSEN DEN CUL 30 +0
126 Jarno GMELICH NED MET 25 +0
127 Lars ANDERSSON SWE FFU 26 +0
128 Kenji ITAMI JPN BGT 26 +0
129 Mark Sehested PEDERSEN DEN TBW 23 +0
130 Antoine GORICHON FRA 27 +0
131 François LAMIRAUD FRA 31 +0
132 Mathias VAN GOMPEL BEL 19 +0
133 Piero BAFFI ITA LDT 24 +0
134 Matteo GOZZI ITA CEF 27 +0
135 Zhandos BIZHIGITOV KAZ AS2 23 +0
136 Luke GRIVELL-MELLOR GBR RCJ 21 +0
137 Jim VAN DEN BERG NED KOG 29 +0
138 Nils POLITT GER STG 20 +0
139 Clément PENVEN FRA 25 +0
140 Alfredo BALLONI ITA CEF 25 +0
141 Sebastien FOUCHER FRA 33 +0
142 Morten HOBERG DEN FFU 26 +0
143 Christian Moberg JÖRGENSEN DEN CUL 27 +0
144 James MCLAUGHLIN GBR 24 +0
145 Patrick KONRAD AUT RSW 23 +0
146 Patrick LANE AUS BCP 23 +24
147 George HARPER GBR VGR 22 +34
148 Robert PARTRIDGE GBR VGR 29 +1:17
149 Steven LAMPIER GBR VGR 30 +2:19
150 Martin LAAS EST 21 +2:55
151 Carlos BARBERO CUESTA ESP EUK 23 +0
152 Daniel LEHNER AUT RSW 20 +3:36
153 Martin RAPIN FRA 19 +4:19
154 Alexander GEUENS BEL 20 +4:22
155 Brian VAN GOETHEM NED MET 23 +5:27
156 Pavel PTASHKIN RUS TIK 24 +7:54
157 Felix DONATH GER 21 +7:56
158 Connor MCCONVEY IRL BCP 26 +7:56
159 Sebastian WOTSCHKE GER 22 +7:56
160 Dmitriy RIVE KAZ AS2 19 +7:56
161 Edward LAVERACK GBR RCJ 20 +7:56
162 Roman SEMYONOV KAZ AS2 21 +7:56
163 Hiroshi TSUBAKI JPN BGT 23 +7:56
164 Jon LARRINAGA ESP EUK 24 +18:34
165 Jon ABERASTURI IZAGA ESP EUK 25 +18:34
166 Nathan EDMONDSON GBR VGR 24 +18:34
167 Mathew CRONSHAW GBR VGR 26 +18:34
168 Takero TERASAKI JPN BGT 23 +18:34
169 Sho HATSUYAMA JPN BGT 26 +18:34
170 Joel ZANGERLE LUX LDT 26 +18:34
171 Patrick OLESEN DEN LDT 20 +18:34
172 Florent PEREIRA FRA 21 +18:34
173 August JENSEN NOR OHR 23 +18:34
174 Miguel MINGUEZ AYALA ESP EUK 26 +18:34
OTL Edward LAVERACK GBR RCJ 20 +24:55
DNF Mathieu LEMOINE FRA 22
DNF Artur KOVSH RUS TIK 22
DNF Will STEPHENSON GBR RCJ 20
General
Rank Name Nat. Team Age* Result
1 Geert VAN DER WEIJST NED CJP 24 4:08:13
2 Patrick CLAUSEN DEN TBW 24 +4
3 Amaury CAPIOT BEL 21 +6
4 Tormod HAUSKEN JACOBSEN NOR OHR 21 +7
5 Julien MORICE FRA 23 +7
6 Maurits LAMMERTINK NED CJP 24 +8
7 Dries HOLLANDERS BEL MET 28 +8
8 Stefan POUTSMA NED CJP 23 +8
9 Melvin RULLIERE FRA 25 +10
10 Remco TE BRAKE NED MET 26 +10
11 David MENUT FRA 22 +10
12 Bryan ALAPHILIPPE FRA 19 +10
13 Alfonso FIORENZA ITA CEF 23 +10
14 Jan SOKOL AUT BCP 24 +10
15 Fabien SCHMIDT FRA 25 +10
16 Alexis BODIOT FRA 26 +10
17 Philipp ZWINGENBERGER GER 21 +10
18 Krister HAGEN NOR OHR 25 +10
19 Oleksandr SURUTKOVYCH UKR BCP 30 +10
20 Niklas GUSTAVSSON SWE FFU 25 +10
21 Jasper BOVENHUIS NED KOG 23 +10
22 Dany MAFFEÏS FRA 22 +10
23 Haavard BLIKRA NOR OHR 23 +10
24 Lucas DESTANG FRA 19 +10
25 Tomas KALOJIROS CZE BAU 20 +10
26 Melvin BOSKAMP NED KOG 24 +10
27 Mathieu CHIOCCA FRA 29 +10
28 Marco BENFATTO ITA AS2 26 +10
29 Jef VAN MEIRHAEGHE BEL 22 +10
30 Oscar LANDA NOR OHR 21 +10
31 Anthony MALDONADO FRA 23 +10
32 Denis DELON FRA 21 +10
33 Nicola DAL SANTO ITA CEF 26 +10
34 Julien VAN HAVERBEKE FRA 19 +10
35 Hans PIRIUS GER 22 +10
36 Mathieu MAISON FRA 20 +10
37 Graham BRIGGS GBR RCJ 31 +10
38 Andreas ERLAND NOR TSS 22 +10
39 Emilien CLERE FRA 32 +10
40 Fridtjof ROEINAAS NOR TSS 20 +10
41 Alexander WETTERHALL SWE FFU 28 +10
42 Benoît SINNER FRA 30 +10
43 Simon SELLIER FRA 19 +10
44 Jan Oelerich GER STG 26 +10
45 MARC FOURNIER FRA 20 +10
46 Kristian HOUSE GBR RCJ 35 +10
47 Benat TXOPERENA MATXIKOTE ESP EUK 23 +10
48 Taruia KRAINER FRA 23 +10
49 Emmanuel KEO FRA 23 +10
50 Polychronis TZORTZAKIS GRE 25 +10
51 Romain COMBAUD FRA 23 +10
52 Martin HUNAL CZE BAU 25 +10
53 Nicolas GARBET FRA 23 +10
54 Pavel GATSKIY KAZ AS2 23 +10
55 Matija KVASINA CRO RSW 33 +10
56 Tom VERMEER NED CJP 29 +10
57 Bjorn Tore NILSEN HOEM NOR TSS 23 +10
58 Jasper HAMELINK NED CJP 24 +10
59 Illart ZUAZUBISKAR GALLASTEGI ESP EUK 24 +10
60 Rasmus MYGIND DEN TBW 25 +10
61 Giacomo FORCONI ITA CEF 21 +10
62 Rasmus GULDHAMMER DEN TBW 25 +10
63 Maksim RAZUMOV RUS TIK 24 +10
64 Igor FROLOV RUS TIK 24 +10
65 Jiri POLNICKY CZE BAU 25 +10
66 Kohei UCHIMA JPN BGT 26 +10
67 Jesper ASSELMAN NED MET 24 +10
68 Alistair SLATER GBR 21 +10
69 Matej MARIN SLO RSW 34 +10
70 Marco KÖNIG GER LDT 19 +10
71 Christoph SCHWEIZER GER BCP 28 +10
72 Tilegen MAIDOS KAZ AS2 21 +10
73 Ole QUAST GER 25 +10
74 Pierre MONCORGE FRA FFU 22 +10
75 Magnus BØRRESEN NOR OHR 26 +10
76 Maximilian WERDA GER STG 23 +10
77 Johan SVENSSON SWE FFU 35 +10
78 Troels Ronning VINTHER DEN CUL 27 +10
79 Arno VAN DER ZWET NED KOG 28 +10
80 Mathieu DELAROZIERE FRA 29 +10
81 Mathieu CLOAREC FRA 23 +10
82 Hayden MCCORMICK NZL 20 +10
83 Michael REIHS DEN CUL 35 +10
84 Pawel CIESLIK POL BAU 28 +10
85 Marcin BIALOBLOCKI POL VGR 31 +10
86 Sebastien FOURNET FAYARD FRA 29 +10
87 Thomas Nybo RIIS DEN TBW 22 +10
88 Tijmen EISING NED MET 23 +10
89 Vincent GINELLI FRA 19 +10
90 Thomas LARSEN NOR TSS 20 +10
91 Felix GROSSSCHARTNER AUT RSW 21 +10
92 Andrei KRASILNIKAU BLR 25 +10
93 René HOOGHIEMSTER NED KOG 28 +10
94 Andreas VANGSTAD NOR TSS 22 +10
95 Twan CASTELIJNS NED KOG 25 +10
96 Benoit DAENINCK FRA 33 +10
97 Roman KATYRIN RUS TIK 23 +10
98 Michael SCHWEIZER GER BCP 31 +10
99 Yannick GRUNER GER 20 +10
100 Thomas MOSES GBR RCJ 22 +10
101 Kevin FOUACHE FRA 25 +10
102 Maarten CRAEGHS BEL 22 +10
103 Markus EICHLER GER STG 32 +10
104 Damien MONIER FRA BGT 32 +10
105 Filippo BAGGIO ITA CEF 26 +10
106 Romain CARDIS FRA 22 +10
107 Tom THILL LUX LDT 24 +10
108 Sindre SKJOESTAD LUNKE NOR TSS 21 +10
109 Rens TE STROET NED CJP 25 +10
110 Jure GOLCER SLO RSW 37 +10
111 Thomas BOULONGNE FRA 21 +10
112 Pit SCHLECHTER LUX LDT 24 +10
113 Yann GUYOT FRA 28 +10
114 Tomas ZECHMEISTER CZE BAU 21 +10
115 Lucas LIß GER STG 22 +10
116 Martin MORTENSEN DEN CUL 30 +10
117 Raphael VERINI FRA 24 +10
118 Josef HOSEK CZE BAU 23 +10
119 Alexandre GASPARI FRA 23 +10
120 Alliaume LEBLOND FRA 22 +10
121 Nicolas VOGONDY FRA 37 +10
122 Maxim POKIDOV RUS TIK 25 +10
123 Douglas DEWEY GBR 25 +10
124 Max WALSCHEID GER STG 21 +10
125 Mads CHRISTENSEN DEN CUL 30 +10
126 Jarno GMELICH NED MET 25 +10
127 Lars ANDERSSON SWE FFU 26 +10
128 Kenji ITAMI JPN BGT 26 +10
129 Mark Sehested PEDERSEN DEN TBW 23 +10
130 Antoine GORICHON FRA 27 +10
131 François LAMIRAUD FRA 31 +10
132 Mathias VAN GOMPEL BEL 19 +10
133 Piero BAFFI ITA LDT 24 +10
134 Matteo GOZZI ITA CEF 27 +10
135 Zhandos BIZHIGITOV KAZ AS2 23 +10
136 Luke GRIVELL-MELLOR GBR RCJ 21 +10
137 Jim VAN DEN BERG NED KOG 29 +10
138 Nils POLITT GER STG 20 +10
139 Clément PENVEN FRA 25 +10
140 Alfredo BALLONI ITA CEF 25 +10
141 Sebastien FOUCHER FRA 33 +10
142 Morten HOBERG DEN FFU 26 +10
143 Christian Moberg JÖRGENSEN DEN CUL 27 +10
144 James MCLAUGHLIN GBR 24 +10
145 Patrick KONRAD AUT RSW 23 +10
146 Carlos BARBERO CUESTA ESP EUK 23 +10
147 Patrick LANE AUS BCP 23 +34
148 George HARPER GBR VGR 22 +44
149 Robert PARTRIDGE GBR VGR 29 +1:27
150 Steven LAMPIER GBR VGR 30 +2:29
151 Martin LAAS EST 21 +3:05
152 Daniel LEHNER AUT RSW 20 +3:46
153 Martin RAPIN FRA 19 +4:29
154 Alexander GEUENS BEL 20 +4:32
155 Brian VAN GOETHEM NED MET 23 +5:37
156 Pavel PTASHKIN RUS TIK 24 +8:04
157 Felix DONATH GER 21 +8:06
158 Connor MCCONVEY IRL BCP 26 +8:06
159 Sebastian WOTSCHKE GER 22 +8:06
160 Dmitriy RIVE KAZ AS2 19 +8:06
161 Edward LAVERACK GBR RCJ 20 +8:06
162 Roman SEMYONOV KAZ AS2 21 +8:06
163 Hiroshi TSUBAKI JPN BGT 23 +8:06
164 Jon LARRINAGA ESP EUK 24 +18:44
165 Jon ABERASTURI IZAGA ESP EUK 25 +18:44
166 Nathan EDMONDSON GBR VGR 24 +18:44
167 Mathew CRONSHAW GBR VGR 26 +18:44
168 Takero TERASAKI JPN BGT 23 +18:44
169 Sho HATSUYAMA JPN BGT 26 +18:44
170 Joel ZANGERLE LUX LDT 26 +18:44
171 Patrick OLESEN DEN LDT 20 +18:44
172 Florent PEREIRA FRA 21 +18:44
173 August JENSEN NOR OHR 23 +18:44
174 Miguel MINGUEZ AYALA ESP EUK 26 +18:44 Sluiten