1. 67 Spilak Simon Katusha Team 4:52.07 41,202 km/h
2. 1 Moser Moreno Cannondale Pro Cycling
3. 15 Greipel Andre Lotto-Belisol
4. 77 Degenkolb John Team Argos-Shimano
5. 91 Ciolek Gerald MTN Qhubeka p.b. Samsung
6. 23 Meersman Gianni Omega Pharma- Quick Step
7. 57 Pozzovivo Domenico Ag2R - La Mondiale
8. 45 Lammertink Maurits Vacansoleil-DCM
9. 68 Tcatevich Alexeksei Katusha Team
10. 105 Matzka Ralf Team NetApp - Endura
11. 34 Kroon Karsten Team Saxo - Tinkoff
12. 228 Wegmann Fabian National Mannschaft Deutschland
13. 4 De Marchi Alessandro Cannondale Pro Cycling
14. 11 Bille Gaetan Lotto-Belisol
15. 205 Oelerich Jan Team Stölting
16. 83 Denifl Stefan IAM Cycling
17. 6 Koch Michael Cannondale Pro Cycling
18. 86 Hollenstein Reto IAM Cycling
19. 56 Kern Julian Ag2R - La Mondiale
20. 2 Agostini Sthefano Cannondale Pro Cycling
21. 82 Cusin Remi IAM Cycling
22. 95 Sbaragli Kristian MTN Qhubeka p.b. Samsung
23. 133 Delfosse Sébastien Crelan-Euphony -
24. 226 Thurau Bjorn National Mannschaft Deutschland
25. 222 Hondo Danilo National Mannschaft Deutschland
26. 73 Geschke Simon Team Argos-Shimano
27. 37 Rogers Michael Team Saxo - Tinkoff
28. 43 Hoogerland Johnny Vacansoleil-DCM
29. 224 Pfingsten Christoph National Mannschaft Deutschland
30. 102 Benedetti Cesare Team NetApp - Endura
31. 81 Brandle Matthias IAM Cycling
32. 84 Fumeaux Jonathan IAM Cycling
33. 203 Koep Thomas Team Stölting
34. 117 van Hecke Preben Topsport Vlaanderen-Baloise
35. 48 Veuchelen Frederik Vacansoleil-DCM
36. 27 Velits Peter Omega Pharma- Quick Step
37. 106 Schillinger Andreas Team NetApp - Endura
38. 148 Zakarin Ilnur Rusvelo
39. 62 Kolobnev Alexander Katusha Team
40. 143 Klimov Sergey Rusvelo
41. 146 Pomoshnikov Sergey Rusvelo
42. 38 Tosatto Matteo Team Saxo - Tinkoff
43. 107 Schorn Daniel Team NetApp - Endura
44. 118 Vanoverberghe Arthur Topsport Vlaanderen-Baloise
45. 87 Reichenbach Sébastien IAM Cycling
46. 162 Buchmann Emanuel rad-net ROSE Team
47. 181 Baldauf Sebastian Team NSP-Ghost
48. 178 Weber Johannes Team Heizomat 4:52.21 +0,13
49. 115 Lietaer Eliot Topsport Vlaanderen-Baloise
50. 158 Walsleben Max Nutrixxion Abus
51. 142 Firsanov Sergey Rusvelo
52. 145 Ovechkin Artem Rusvelo
53. 204 Mager Christian Team Stölting
54. 101 Barta Jan Team NetApp - Endura
55. 78 Preidler Georg Team Argos-Shimano
56. 104 Huzarski Bartosz Team NetApp - Endura
57. 52 Bouet Maxime Ag2R - La Mondiale
58. 93 Meintjes Louis MTN Qhubeka p.b. Samsung
59. 3 Canuti Federico Cannondale Pro Cycling
60. 28 Verona Quintanilla Carlos Omega Pharma- Quick Step 4:52.28 +0,20
61. 223 Knees Christian National Mannschaft Deutschland 4:52.35 +0,27
62. 227 Voigt Jens National Mannschaft Deutschland
63. 71 Fröhlinger Johannes Team Argos-Shimano
64. 22 Martin Tony Omega Pharma- Quick Step
65. 24 Serry Pieter Omega Pharma- Quick Step 4:52.58 +0,50
66. 13 De Clercq Bart Lotto-Belisol
67. 164 Muche Christopher rad-net ROSE Team 4:54.02 +1,54 Sluiten