1 Valentin Iglinskiy (Kaz) Ulan 3.27.37 (40.604 km/h)
2 Valeriy Dmitriyev (Kaz) Ulan
3 Jorge Baskones (Spa) Azysa-Cetya
4 Wesley Van Der Linden (Bel) Sunweb Pro Job
5 Sven Vanthourenhout (Bel) Sunweb Pro Job
6 Kris Boeckmans (Bel) Davo Team
7 Enrique Mata Cabello (Spa) Burgos Monumental
8 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb Pro Job
9 Aristide Ratti (Ita) A-Style Somn
10 Ismael Esteban (Spa) Cafes Baque
11 Gerd-Jan Oostvogels (Bel) Davo Team
12 Andoni Blazquez (Spa) Bidelan-Kirolgi 0.05
13 Arjen De Baat (Ned) Camargo-Ferroatlantica
14 Alfonso Suaña (Spa) Camargo-Ferroatlantica
15 Jose Manuel Ballesta (Spa) Communidad Valenciana
16 Raul Santamarta (Spa) Burgos Monumental
17 Eriz Ruiz d'Erentxun (Spa) Orbea - Oreka S.D.A
18 Francisco Javier Martinez (Spa) Communidad Valenciana
19 Raimond Kreder (Ned) Davo Team
20 Pascual Falco (Spa) Telco-Aldabea
21 Javier Ruiz (Spa) Telco-Aldabea
22 Joseba Larralde (Spa) Bidelan-Kirolgi
23 Jose Vicente Toribio (Spa) Burgos Monumental
24 Jesus Lopez (Spa) Communidad Valenciana
25 Thomas De Gendt (Bel) Davo Team
26 Daniel Sesma (Spa) Orbea - Oreka S.D.A
27 Diego Alejan Tamayo (Col) Azpiru Ugarte
28 Andrey Amador (CRc) Lizarte
29 Xabier Zabalo (Spa) Caja Rural
30 David Gutierrez (Spa) Camargo-Ferroatlantica
31 Hector Espasandin (Spa) Caja Rural
32 Eugeny Aleks Zhadkevich (Rus) Cafes Baque
33 Walt De Winter (Bel) Davo Team
34 David Alfonso (Spa) Camargo-Ferroatlantica
35 Xabat Mendiguren (Spa) Cafes Baque
36 Carlos Juez (Spa) Cafes Baque
37 Javier Iriarte (Spa) Burgos Monumental
38 Andry Pryschepa (Ukr) Cinelli - OPD
39 Iñigo Sagastibelt (Spa) Lizarte
40 David Gutierrez (Spa) Camargo-Ferroatlantica
41 Romas Sinicinas (Ltu) Cinelli - OPD 0.13
42 Aleix Fabregas (Spa) Caja Rural
43 Garikoitz Zabaleta (Spa) Bidelan-Kirolgi
44 Ventura Angulo (Spa) Cafes Baque
45 Pere Solano (Spa) Azysa-Cetya
46 Ruben Martinez (Spa) Caja Rural
47 Stijn Van Looveren (Bel) Davo Team
48 Bolat Raimbekov (Kaz) Ulan
49 Kenneth Van Compernolle (Bel) Sunweb Pro Job
50 Juan Pablo Dotti (Arg) Cinelli - OPD
51 Martin Mata Cabello (Spa) Burgos Monumental
52 David Alvarez (Spa) Telco-Aldabea 0.19
53 Iban Gonzalez (Spa) Bidelan-Kirolgi 0.26
54 Egoitz Murgoitio (Spa) Cafes Baque
55 Valentino Carriero (Ita) Cinelli - OPD
56 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Cinelli - OPD 0.30
57 Igor Romero Etxebarria (Spa) Orbea - Oreka S.D.A 0.31
58 Paul Hendrik Kneppers (Ned) Telco-Aldabea
59 Garikoitz Atxa (Spa) Lizarte 0.37
60 Aitor Olano (Spa) Orbea - Oreka S.D.A
61 Lukas Kloucek (Cze) Sunweb Pro Job 0.46
62 Jan Van Dael (Bel) Sunweb Pro Job
63 Sergey Renev (Kaz) Ulan 0.50
64 Alexey Lyalko (Kaz) Ulan 0.51
65 Ignacio Cabello (Spa) Camargo-Ferroatlantica
66 Ugaitz Artola (Spa) Azpiru Ugarte 0.55
67 Ruslan Tleubayev (Kaz) Ulan
68 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Ulan 1.05
69 Martin Iraizoz (Spa) Lizarte 1.27
70 Unai Uribarri Artabe (Spa) Orbea - Oreka S.D.A 10.27
71 Eladio Sanchez (Spa) Orbea - Oreka S.D.A
72 Edgar N. Palma (Uru) Azysa-Cetya 24.03
73 Egoitz Aguirre (Spa) Lizarte
74 Gabriel H. Richard (Arg) Azysa-Cetya
75 Victor Herrero (Spa) Azysa-Cetya
76 Fabricio Ferrari (Uru) Azpiru Ugarte 36.22
77 Jesus Palacio (Spa) Azpiru Ugarte
78 Cristian Castro (Spa) Azpiru Ugarte
79 Guillermo Lana (Spa) Azpiru Ugarte
80 Xabier Iriarte (Spa) Bidelan-Kirolgi
81 Unai Aranzabal (Spa) Bidelan-Kirolgi
82 Kepa Varela (Spa) Cafes Baque
83 Asier Fernandez (Spa) Telco-Aldabea
84 Ismael Ruiz (Spa) Telco-Aldabea
85 Pablo Torres (Spa) Caja Rural
Points
1 Valentin Iglinskiy (Kaz) Ulan 25 pts
2 Valeriy Dmitriyev (Kaz) Ulan 20
3 Jorge Baskones (Spa) Azysa-Cetya 16
4 Wesley Van Der Linden (Bel) Sunweb Pro Job 14
5 Sven Vanthourenhout (Bel) Sunweb Pro Job 12
6 Kris Boeckmans (Bel) Davo Team 10
7 Enrique Mata Cabello (Spa) Burgos Monumental 9
8 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb Pro Job 8
9 Aristide Ratti (Ita) A-Style Somn 7
10 Ismael Esteban (Spa) Cafes Baque 6
11 Gerd-Jan Oostvogels (Bel) Davo Team 5
12 Andoni Blazquez (Spa) Bidelan-Kirolgi 4
13 Arjen De Baat (Ned) Camargo-Ferroatlantica 3
14 Alfonso Suaña (Spa) Camargo-Ferroatlantica 2
15 Jose Manuel Ballesta (Spa) Communidad Valenciana 1
Mountains
Alto De Javier (Cat. 3) km. 35
1 Klaas Vantornout (Bel) Sunweb Pro Job 3 pts
2 Raul Santamarta (Spa) Burgos Monumental 2
3 David Alfonso (Spa) Camargo-Ferroatlantica 1
Alto De Javier (Cat. 3) km. 64
1 Alfonso Suaña (Spa) Camargo-Ferroatlantica 3 pts
2 Juan Pablo Dotti (Arg) Cinelli - OPD 2
3 Ruben Martinez (Spa) Caja Rural 1
Sprints
Noain, km. 3
1 Alexey Lyalko (Kaz) Ulan 3 pts
2 David Alfonso (Spa) Camargo-Ferroatlantica 2
3 Igor Romero Etxebarria (Spa) Orbea - Oreka S.D.A 1
Liedena, km. 50
1 Alexey Lyalko (Kaz) Ulan 3 pts
2 David Gutierrez (Spa) Camargo-Ferroatlantica 2
3 Jose Manuel Ballesta (Spa) Communidad Valenciana 1
Arre, km. 122
1 David Alfonso (Spa) Camargo-Ferroatlantica 3 pts
2 Ruben Martinez (Spa) Caja Rural 2
3 Aitor Olano (Spa) Orbea - Oreka S.D.A 1