1 Oscar Freire (Spa) Rabobank 3.44.54 (41.779 km/h)
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
3 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
4 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 0.02
5 Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto 0.04
6 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
7 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias
8 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic
9 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias
10 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com
11 David López García (Spa) Caisse d'Epargne
12 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile
13 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto
14 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com
15 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir
16 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM
17 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias
18 David Garcia (Spa) Karpin-Galicia
19 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
20 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com
21 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
22 Roger Hammond (GBr) T-Mobile
23 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur
24 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
25 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia
26 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
27 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
28 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
29 Jan Hruska (Cze) Relax-GAM
30 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
31 Sébastien Rosseler (Bel) Quickstep-Innergetic
32 Marcos Serrano (Spa) Karpin-Galicia
33 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
34 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
35 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.13
36 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
37 Giampaolo Caruso (Ita) Lampre-Fondital 0.17
38 Moisés Dueñas (Spa) Agritubel
39 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
40 Julián Sánchez (Spa) Relax-GAM 0.04
41 Francisco Lara (Spa) Andalucia-Cayasur
42 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 0.21
43 Manuel Calvente (Spa) Agritubel 0.22
44 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne
45 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Riccardo Riccò (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.33
47 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 0.34
48 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir
49 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano 0.39
50 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank 0.41
51 Sébastien Portal (Fra) Caisse d'Epargne 0.45
52 Eric Baumann (Ger) T-Mobile
53 Antonio Piedra (Spa) Fuerteventura-Canarias
54 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com
55 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com 0.04
56 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM 0.45
57 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile
58 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 0.52
59 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 0.53
60 David Abal Diego (Spa) Karpin-Galicia
61 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 0.57
62 Marco Pinotti (Ita) T-Mobile
63 Serafin Martinez (Spa) Karpin-Galicia 0.58
64 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne
65 Denis Kudashev (Rus) Relax-GAM 1.03
66 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cayasur 1.07
67 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.23
68 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur
69 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 1.24
70 Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne
71 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.26
72 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 1.37
73 David Herrero (Spa) Karpin-Galicia 1.42
74 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
75 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
76 Wilfried Cretskens (Bel) Quickstep-Innergetic 1.44
77 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur
78 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
79 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
80 Steven De Jongh (Ned) Quickstep-Innergetic
81 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias
82 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias 1.48
83 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto
84 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
85 Tom Boonen (Bel) Quickstep-Innergetic 1.50
86 Jorge García (Spa) Relax-GAM
87 Johan Van Summeren (Bel) Predictor-Lotto
88 José Alberto Martínez (Spa) Agritubel
89 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Relax-GAM
90 Robbie McEwen (Aus) Predictor-Lotto 2.31
91 Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic
92 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir 2.33
93 Leon Van Bon (Ned) Rabobank
94 Jan Boven (Ned) Rabobank
95 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic
96 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto 2.57
97 Wim Vansevenant (Bel) Predictor-Lotto
98 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 2.59
99 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
100 Mikel Artetxe (Spa) Fuerteventura-Canarias 3.31
101 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel 3.33
102 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia 16.12
DNF Baden Cooke (Aus) Unibet.com
DNF Linas Balciunas (Ltu) Agritubel
Points
1 Oscar Freire (Spa) Rabobank 25 pts
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 20
3 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 16
4 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 14
5 Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto 12
6 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 10
7 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias 9
8 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic 8
9 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias 7
10 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 6
11 David López García (Spa) Caisse d'Epargne 5
12 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile 4
13 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto 3
14 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com 2
15 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
Mountains
Las Encebras, km 58.0
1 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 3 pts
2 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur 2
3 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
Cuesta De Los, km 73.200
1 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 3 pts
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 2
3 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 1
Metas volantes
Santa Fe - km 4.8
1 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 3 pts
2 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 2
3 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur 1
1 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur
2 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
3 Francisco Lara (Spa) Andalucia-Cayasur
4 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
5 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
6 Antonio Piedra (Spa) Fuerteventura-Canarias
7 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur
8 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cayasur
9 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
10 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur
Local - Spanish
1 Oscar Freire (Spa) Rabobank
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
3 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
4 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne
5 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com
6 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM
7 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias
8 David Garcia (Spa) Karpin-Galicia
9 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir
10 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
11 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur
12 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
13 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias
14 David López García (Spa) Caisse d'Epargne
15 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
16 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia
17 Marcos Serrano (Spa) Karpin-Galicia
18 Julián Sánchez (Spa) Relax-GAM
19 Francisco Lara (Spa) Andalucia-Cayasur
20 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi
21 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
22 Moisés Dueñas (Spa) Agritubel
23 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel
24 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
25 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
26 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM
27 Antonio Piedra (Spa) Fuerteventura-Canarias
28 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne
29 David Abal Diego (Spa) Karpin-Galicia
30 Serafin Martinez (Spa) Karpin-Galicia
31 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur
32 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
33 Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne
34 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir
35 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank
36 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cayasur
37 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
38 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias
39 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur
40 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias
41 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Relax-GAM
42 David Herrero (Spa) Karpin-Galicia
43 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
44 José Alberto Martínez (Spa) Agritubel
45 Jorge García (Spa) Relax-GAM
46 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel
47 Mikel Artetxe (Spa) Fuerteventura-Canarias
48 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia
General classification after stage 2
1 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto 7.16.54
2 Oscar Freire (Spa) Rabobank 0.01
3 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
4 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
5 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi
6 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 0.03
7 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 0.05
8 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com
9 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM
10 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias
11 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com
12 David Garcia (Spa) Karpin-Galicia
13 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir
14 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
15 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur
16 Roger Hammond (GBr) T-Mobile
17 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
18 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias
19 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile
20 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
21 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur
22 Manuel Lloret (Spa) Fuerteventura-Canarias
23 David López García (Spa) Caisse d'Epargne
24 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile
25 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
26 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic
27 Jan Hruska (Cze) Relax-GAM
28 Isidro Nozal (Spa) Karpin-Galicia
29 Sergey Kolesnikov (Rus) Unibet.com
30 Marcos Serrano (Spa) Karpin-Galicia
31 Julián Sánchez (Spa) Relax-GAM
32 Pieter Jacobs (Bel) Unibet.com
33 Francisco Lara (Spa) Andalucia-Cayasur
34 Jorge Azanza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.14
35 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
36 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.18
37 Giampaolo Caruso (Ita) Lampre-Fondital
38 Moisés Dueñas (Spa) Agritubel
39 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.21
40 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel 0.22
41 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne 0.23
42 Manuel Calvente (Spa) Agritubel
43 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
44 Sébastien Rosseler (Bel) Quickstep-Innergetic 0.34
45 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 0.35
46 Maarten Den Bakker (Ned) Skil-Shimano 0.40
47 Oscar García-Casarrubios (Spa) Relax-GAM 0.46
48 Sébastien Portal (Fra) Caisse d'Epargne
49 Antonio Piedra (Spa) Fuerteventura-Canarias
50 Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto 0.58
51 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
52 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne 0.59
53 David Abal Diego (Spa) Karpin-Galicia 1.10
54 Riccardo Riccò (Ita) Saunier Duval-Prodir
55 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile
56 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 1.12
57 Serafin Martinez (Spa) Karpin-Galicia 1.15
58 Gorik Gardeyn (Bel) Unibet.com
59 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 1.16
60 Marco Pinotti (Ita) T-Mobile 1.21
61 Denis Kudashev (Rus) Relax-GAM 1.22
62 Jesus Rosendo (Spa) Andalucia-Cayasur 1.24
63 Beñat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
64 Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne 1.25
65 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.28
66 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank 1.30
67 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank 1.35
68 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia-Cayasur 1.37
69 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 1.38
70 Eric Baumann (Ger) T-Mobile 1.39
71 Wilfried Cretskens (Bel) Quickstep-Innergetic 1.45
72 Steven De Jongh (Ned) Quickstep-Innergetic
73 Antonio Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
74 Johan Van Summeren (Bel) Predictor-Lotto 1.51
75 Tom Boonen (Bel) Quickstep-Innergetic
76 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 1.57
77 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.59
78 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias 2.03
79 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne 2.09
80 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur
81 Leif Hoste (Bel) Predictor-Lotto 2.13
82 Iker Flores (Spa) Fuerteventura-Canarias
83 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
84 Joaquin Sobrino Martinez (Spa) Relax-GAM 2.18
85 David Herrero (Spa) Karpin-Galicia 2.20
86 Kevin Hulsmans (Bel) Quickstep-Innergetic 2.32
87 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 2.36
88 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital
89 José Alberto Martínez (Spa) Agritubel 2.38
90 Jorge García (Spa) Relax-GAM 2.44
91 Wim Vansevenant (Bel) Predictor-Lotto 2.58
92 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 3.27
93 Mikel Gaztañaga Echeverria (Spa) Agritubel 3.58
94 Jan Boven (Ned) Rabobank 4.03
95 Stefano Zanini (Ita) Predictor-Lotto 4.06
96 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir 4.11
97 Robbie McEwen (Aus) Predictor-Lotto 4.12
98 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 4.37
99 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 4.41
100 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic 4.46
101 Mikel Artetxe (Spa) Fuerteventura-Canarias 5.15
102 Enrique Salgueiro (Spa) Karpin-Galicia 27.00
Points classification
1 Oscar Freire (Spa) Rabobank 41 pts
2 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 34
3 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto 28
4 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne 26
5 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 22
6 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi 20
7 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 13
8 Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto 12
9 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 10
10 José Bonilla (Crc) Fuerteventura-Canarias 9
11 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 9
12 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
13 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic 8
14 Luis Pasamontes (Spa) Unibet.com 7
15 Francisco Mancebo (Spa) Relax-GAM 7
16 Rodrigo García (Spa) Fuerteventura-Canarias 7
17 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 5
18 David López García (Spa) Caisse d'Epargne 5
19 David Garcia (Spa) Karpin-Galicia 4
20 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile 4
21 Alexander Khatuntsev (Rus) Unibet.com 2
22 Manuel Váquez (Spa) Andalucia-Cayasur 2
23 Iban Mayo (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
Mountains classification
1 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 6 pts
2 José Luis Carrasco (Spa) Andalucia-Cayasur 5
3 Dario Cioni (Ita) Predictor-Lotto 4
4 Jesús Del Nero (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
5 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
6 Anton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
7 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile 1