1 Allan Davis (Aus) ONCE-Eroski 4.28.15
2 Erik Zabel (Ger) Telekom
3 Gerben Löwik (Ned) Bankgiroloterij
4 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Davitamon
5 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
6 Jan Boven (Ned) Rabobank
7 Carlos Torrent (Spa) Paternina-Costa Almeria
8 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
9 Pedro Cardoso (Por) Milaneza-MSS
10 Vicente Reynes (Spa) L.A. Pecol
11 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Costa Blanca
12 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
13 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
14 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
15 Jose Ivan Gutierrez (Spa) Ibanesto.Com
16 Alejandro Valverde (Spa) Kelme-Costa Blanca
17 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi
18 Hector Guerra (Spa) Relax-Fuenlabrada
19 Jan Van Velzen (Ned) Bankgiroloterij
20 Jose Cayetano Julia (Spa) Kelme-Costa Blanca
21 Francisco Jose Lara (Spa) Team Coast
22 Udo Bolts (Ger) Gerolsteiner
23 Xavier Florencio (Spa) ONCE-Eroski
24 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Fuenlabrada
25 David Bernabeu (Spa) Milaneza-MSS
26 Domingo Segado (Spa) Paternina-Costa Almeria
27 Jurgen Van Goolen (Bel) Quick Step-Davitamon
28 Matthe Pronk (Ned) Bankgiroloterij
29 Koldo Gil (Spa) ONCE-Eroski
30 Joaquin Rodriguez (Spa) ONCE-Eroski
31 Johan Museeuw (Bel) Quick Step-Davitamon
32 Goncalo Amorim (Por) Milaneza-MSS
33 Remmert Wielinga (Ned) Rabobank
34 Francisco Perez (Spa) Milaneza-MSS
35 Rolf Aldag (Ger) Telekom
36 Alberto Contador (Spa) ONCE-Eroski
37 Domenico Passuello (Ita) Quick Step-Davitamon
38 Juan Antonio Flecha (Spa) Ibanesto.Com 0.12
39 Andreas Kloden (Ger) Telekom 0.19
40 Ivan Ramiro Parra (Col) Kelme-Costa Blanca 0.28
41 Yon Bru (Spa) L.A. Pecol 4.06
42 Pedro Horrillo (Spa) Quick Step-Davitamon
43 Jose Luis Martinez (Spa) Paternina-Costa Almeria 4.59
44 Rafael Casero (Spa) Paternina-Costa Almeria
45 David Muñoz (Spa) Kelme-Costa Blanca
46 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi
47 Antonio Colom (Spa) Relax-Fuenlabrada
48 Gustavo Miguel Otero (Spa) Labarca 2-Cafe Baque
49 Benjamin Noval (Spa) Relax-Fuenlabrada
50 Miguel Martinez (Fra) Phonak Hearing Systems
51 Santiago Blanco (Spa) Relax-Fuenlabrada
52 Patrik Sinkewitz (Ger) Quick Step-Davitamon
53 David Lopez (Spa) Labarca 2-Cafe Baque 6.32
54 Luis Pasamontes (Spa) Relax-Fuenlabrada 7.25
55 Iker Camaño (Spa) Phonak Hearing Systems 9.24
56 Gorka Arrizabalaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
57 Steffen Wesemann (Ger) Telekom 10.59
58 Robert Bartko (Ger) Rabobank
59 Stefan Schumacher (Ger) Telekom
60 Denis Smyslov (Rus) Lokomotiv
61 Bruno Castanheira (Por) L.A. Pecol
62 Rui Roque (Por) L.A. Pecol
63 Dario Gadeo (Spa) Paternina-Costa Almeria
64 Manuel Calvente (Spa) Team CSC
65 Torsten Hiekmann (Ger) Telekom
66 Santiago Perez (Spa) Phonak Hearing Systems
67 Kai Hundertmarck (Ger) Telekom
68 Paulo Barroso (Por) Milaneza-MSS 14.52
69 Ralf Grabsch (Ger) Team Wiesenhof
70 Christian Werner (Ger) Telekom
71 Andre Korff (Ger) Team Coast
72 Lennie Kristensen (Den) Team CSC
73 Renato Silva (Por) Milaneza-MSS
74 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems
75 Aitor Kintana (Spa) Labarca 2-Cafe Baque
76 Francisco Palacios (Spa) Labarca 2-Cafe Baque
77 Javier Llorente (Spa) Kelme-Costa Blanca
78 Piotr Wadecki (Pol) Quick Step-Davitamon
79 Lizuarte Martins (Por) Milaneza-MSS
80 Remco Van Der Ven (Ned) Bankgiroloterij
81 Lander Euba (Spa) Euskaltel-Euskadi
82 Vincent Van Der Kooy (Ned) Bankgiroloterij
83 Timo Scholz (Ger) Team Wiesenhof
84 Bram Schmitz (Ned) Bankgiroloterij
85 Jan Schaffrath (Ger) Telekom
86 Tristan Hoffman (Ned) Team CSC
87 Dermot Nally (Irl) Paternina-Costa Almeria
88 Michael Albasini (Swi) Phonak Hearing Systems
89 Juan Carlos Guillamon (Spa) Paternina-Costa Alme
90 Carlos Golbano (Spa) Paternina-Costa Almeria
91 Ruben Plaza (Spa) Ibanesto.Com
92 Michael Giebelmann (Ger) Team Wiesenhof
93 Gian Matteo Fagnini (Ita) Telekom
94 Ricardo Serrano (Spa) Labarca 2-Cafe Baque
95 Jon Odriozola (Spa) Ibanesto.Com 18.46
96 Nuno Ribeiro (Por) L.A. Pecol
97 Candido Barbosa (Por) L.A. Pecol
98 Guillermo Ferrer (Spa) Spanish National Team
99 Sergi Escobar (Spa) Spanish National Team
100 Jose Antonio Lopez (Spa) Ibanesto.Com
101 Xavier Tondo (Spa) Paternina-Costa Almeria
Mountains
Coll De Femenia - Cat. 2, 25.10 km
1 Pedro Cardoso (Por) Milaneza-MSS 10 pts
2 Alberto Contador (Spa) ONCE-Eroski 7
3 Koldo Gil (Spa) ONCE-Eroski 5
4 David Muñoz (Spa) Kelme-Costa Blanca 3
5 Paulo Barroso (Por) Milaneza-MSS 2
6 Alejandro Valverde (Spa) Kelme-Costa Blanca 1
Coll De Puig Major - Cat. 2, 47.70 km
1 David Muñoz (Spa) Kelme-Costa Blanca 10 pts
2 Alberto Contador (Spa) ONCE-Eroski 7
3 Patrik Sinkewitz (Ger) Quick Step-Davitamon 5
4 Koldo Gil (Spa) ONCE-Eroski 3
5 Jose Luis Martinez (Spa) Paternina-Costa Almeria 2
6 Juan Miguel Cuenca (Spa) Kelme-Costa Blanca 1
Coll De Soller - Cat. 2, 72.20 km
1 Koldo Gil (Spa) ONCE-Eroski 10 pts
2 Patrik Sinkewitz (Ger) Quick Step-Davitamon 7
3 Erik Zabel (Ger) Telekom 5
4 Juan Miguel Cuenca (Spa) Kelme-Costa Blanca 3
5 Francisco Jose Lara (Spa) Team Coast 2
6 Oscar Pererio (Spa) Phonak Hearing Systems 1
Coll De Sa Batalla - Cat. 2, 121.30 km
1 Remmert Wielinga (Ned) Rabobank 10 pts
2 Koldo Gil (Spa) ONCE-Eroski 7
3 Miguel Martinez (Fra) Phonak Hearing Systems 5
4 Hector Guerra (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada 3
5 Ivan Ramiro Parra (Col) Kelme-Costa Blanca 2
6 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Davitamon 1
Metas Volantes
Soller, 64.50 km
1 Gorka Arrizabalaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 3 pts
2 David Muñoz (Spa) Kelme-Costa Blanca 2
3 Paulo Barroso (Por) Milaneza-MSS 1