*Note: these are unofficial results, calculated from the GC.
They are not the finishing order of the riders. Thanks to
Joris Verstappen for supplying these.
1 Abraham Olano (Spa) ONCE-Eroski 1.19.49
2 Alvaro Gonzalez de Galdeano (Spa) ONCE-Eroski
3 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) ONCE-Eroski
4 Isidro Nozal (Spa) ONCE-Eroski
5 Jörg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski
6 José Azevedo (Por) ONCE-Eroski
7 Joseba Beloki (Spa) ONCE-Eroski
8 Marcos A.Serrano (Spa) ONCE-Eroski
9 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service 0.16
10 Floyd Landis (USA) US Postal Service
11 George Hincapie (USA) US Postal Service
12 José Luis Rubiera Vigil (Spa) US Postal Service
13 Lance Armstrong (USA) US Postal Service
14 Pavel Padrnos (Cze) US Postal Service
15 Roberto Heras Hernandez (Spa) US Postal Service
16 Victor Hugo Pena Grisales (Col) US Postal Service
17 Viatcheslav Ekimov (Rus) US Postal Service 0.25
18 Andrea Peron (Ita) CSC-Tiscali 0.46
19 Carlos Sastre (Spa) CSC-Tiscali
20 Jakob Piil Storm (Den) CSC-Tiscali
21 Laurent Jalabert (Fra) CSC-Tiscali
22 Nicki Sørensen (Den) CSC-Tiscali
23 Paul van Hyfte (Bel) CSC-Tiscali
24 Tyler Hamilton (USA) CSC-Tiscali
25 Ivan Basso (Ita) Fassa Bortolo 1.30
26 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
27 Sergei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo
28 Serguei Gontchar (Ukr) Fassa Bortolo
29 Volodimir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo
30 Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo
31 Andrei Kivilev (Kaz) Cofidis 1.44
32 Cédric Vasseur (Fra) Cofidis
33 Daniel Atienza (Spa) Cofidis
34 David Millar (GBr) Cofidis
35 David Moncoutié (Fra) Cofidis
36 Inigo Cuesta (Spa) Cofidis
37 Massimiliano Lelli (Ita) Cofidis
38 Nico Mattan (Bel) Cofidis
39 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis 1.53
40 Dariusz Baranowski (Pol) iBanesto.com 1.56
41 David Latasa (Spa) iBanesto.com
42 Denis Menchov (Rus) iBanesto.com
43 Francisco Mancebo (Spa) iBanesto.com
44 Javier Pascual Rodriguez (Spa) iBanesto.com
45 José Vicente Garcia Acosta (Spa) iBanesto.com
46 Santiago Blanco (Spa) iBanesto.com
47 Unai Osa (Spa) iBanesto.com
48 Axel Merckx (Bel) Domo-Farm Frites 2.12
49 Dave Bruylandts (Bel) Domo-Farm Frites
50 Enrico Cassani (Ita) Domo-Farm Frites
51 Piotr Wadecki (Pol) Domo-Farm Frites
52 Richard Virenque (Fra) Domo-Farm Frites
53 Servais Knaven (Ned) Domo-Farm Frites
54 Tomas Konecny (Cze) Domo-Farm Frites
55 Leon van Bon (Ned) Domo-Farm Frites 2.15
56 Beat Zberg (Swi) Rabobank 2.16
57 Erik Dekker (Ned) Rabobank
58 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
59 Karsten Kroon (Ned) Rabobank
60 Levi Leipheimer (USA) Rabobank
61 Marc Wauters (Bel) Rabobank
62 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
63 Constantino Zaballa (Spa) Kelme-Costa Blanca 2.19
64 José Enrique Gutierrez (Spa) Kelme-Costa Blanca
65 Oscar Sevilla (Spa) Kelme-Costa Blanca
66 Santiago Botero (Col) Kelme-Costa Blanca
67 Santiago Perez (Spa) Kelme-Costa Blanca
68 Toni Tauler (Spa) Kelme-Costa Blanca
69 Ludo Dierckxsens (Bel) Lampre Daikin 2.22
70 Marco Pinotti (Ita) Lampre Daikin
71 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre Daikin
72 Raivis Belohvosciks (Lat) Lampre Daikin
73 Rubens Bertogliati (Swi) Lampre Daikin
74 Fred Rodriguez (USA) Domo-Farm Frites 2.23
75 Anthony Langella (Fra) Credit Agricole 2.28
76 Anthony Morin (Fra) Credit Agricole
77 Christophe Moreau (Fra) Credit Agricole
78 Frédéric Bessy (Fra) Credit Agricole
79 Jens Voigt (Ger) Credit Agricole
80 Jonathan Vaughters (USA) Credit Agricole
81 Sébastien Hinault (Fra) Credit Agricole
82 Stuart O'Grady (Aus) Credit Agricole
83 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
84 Jan Svorada (Cze) Lampre Daikin 2.40
85 Bobby Julich (USA) Team Deutsche Telekom 2.47
86 Danilo Hondo (Ger) Team Deutsche Telekom
87 Erik Zabel (Ger) Team Deutsche Telekom
88 Giuseppe Guerini (Ita) Team Deutsche Telekom
89 Kevin Livingston (USA) Team Deutsche Telekom
90 Rolf Aldag (Ger) Team Deutsche Telekom
91 Steffen Wesemann (Ger) Team Deutsche Telekom
92 Udo Bölts (Ger) Team Deutsche Telekom
93 Didier Rous (Fra) Bonjour 3.13
94 Franck Bouyer (Fra) Bonjour
95 Franck Rénier (Fra) Bonjour
96 François Simon (Fra) Bonjour
97 Jerome Pineau (Fra) Bonjour
98 Sylvain Chavanel (Fra) Bonjour
99 Walter Bénéteau (Fra) Bonjour
100 Alexandr Shefer (Kaz) Alessio 3.15
101 Cristian Moreni (Ita) Alessio
102 Ivan Gotti (Ita) Alessio
103 Laurent Dufaux (Swi) Alessio
104 Martin Hvastija (Slo) Alessio
105 Ruslan Ivanov (Mda) Alessio
106 Andrea Brognara (Ita) Alessio 3.20
107 Damien Nazon (Fra) Bonjour 3.29
108 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Adecco 3.32
109 Christophe Brandt (Bel) Lotto-Adecco
110 Guennadi Mikhailov (Rus) Lotto-Adecco
111 Hans De Clercq (Bel) Lotto-Adecco
112 Mario Aerts (Bel) Lotto-Adecco
113 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Adecco
114 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Adecco
115 Serge Baguet (Bel) Lotto-Adecco
116 Baden Cooke (Aus) FDJeux.com 3.34
117 Bradley McGee (Aus) FDJeux.com
118 Christophe Mengin (Fra) FDJeux.com
119 Frédéric Guesdon (Fra) FDJeux.com
120 Jacky Durand (Fra) FDJeux.com
121 Jean-Cyril Robin (Fra) FDJeux.com
122 Nicolas Vogondy (Fra) FDJeux.com
123 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
124 Oscar Pozzi (Ita) Fassa Bortolo
125 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Adecco 3.42
126 Christophe Edalaine (Fra) Jean Delatour 3.43
127 Cyril Dessel (Fra) Jean Delatour
128 Eddy Seigneur (Fra) Jean Delatour
129 Jerome Bernard (Fra) Jean Delatour
130 Laurent Brochard (Fra) Jean Delatour
131 Laurent Lefèvre (Fra) Jean Delatour
132 Patrice Halgand (Fra) Jean Delatour
133 Stephane Goubert (Fra) Jean Delatour
134 Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport 3.45
135 Dario Frigo (Ita) Tacconi Sport
136 Eddy Mazzoleni (Ita) Tacconi Sport
137 Gianluca Bortolami (Ita) Tacconi Sport
138 Massimo Donati (Ita) Tacconi Sport
139 Peter Luttenberger (Aut) Tacconi Sport
140 Fabian De Waele (Bel) Mapei-Quick Step 3.47
141 Gerhard Trampusch (Aut) Mapei-Quick Step
142 Laszlo Bodrogi (Hun) Mapei-Quick Step
143 Miguel Martinez (Fra) Mapei-Quick Step
144 Oscar Freire (Spa) Mapei-Quick Step
145 Pedro Horillo (Spa) Mapei-Quick Step
146 Robert Hunter (RSA) Mapei-Quick Step
147 Tom Steels (Bel) Mapei-Quick Step
148 Emmanuel Magnien (Fra) Bonjour 4.03
149 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com 4.19
150 David Etxebarria (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.22
151 Gorka Arrizabalaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
152 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi
153 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
154 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
155 Igor Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
156 Roberto Laiseka (Spa) Euskaltel-Euskadi
157 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.22
158 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance 4.24
159 Andy Flickinger (Fra) Ag2R Prevoyance
160 Christophe Agnolutto (Fra) Ag2R Prevoyance
161 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance
162 Inigo Chaurreau (Spa) Ag2R Prevoyance
163 Ludovic Turpin (Fra) Ag2R Prevoyance
164 Stéphane Berges (Fra) Ag2R Prevoyance
165 Thierry Loder (Fra) Ag2R Prevoyance
166 Jaan Kirsipuu (Est) Ag2R Prevoyance 4.59
167 Gian Matteo Fagnini (Ita) Team Deutsche Telekom 5.39
168 Stefano Casagranda (Ita) Alessio 5.45
169 Michael Sandstød (Den) CSC-Tiscali 5.46
170 Marco Serpellini (Ita) Lampre Daikin 6.32
171 Addy Engels (Ned) Rabobank 7.00
172 Alessandro Cortinovis (Ita) Lampre Daikin
173 Andrea Tafi (Ita) Mapei-Quick Step
174 Arvis Piziks (Lat) CSC-Tiscali
175 Bram de Groot (Ned) Rabobank
176 Davide Casarotto (Ita) Alessio
177 Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo
178 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Costa Blanca
179 José Angel Vidal (Spa) Kelme-Costa Blanca
180 Jose Javier Gomez (Spa) Kelme-Costa Blanca
181 Luciano Pagliarini (Bra) Lampre Daikin
182 Marzio Bruseghin (Ita) iBanesto.com
183 Massimo Apollonio (Ita) Tacconi Sport
184 Mauro Radaeli (Ita) Tacconi Sport
185 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski
186 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo
187 Paolo Bossoni (Ita) Tacconi Sport
188 Stephane Augé (Fra) Jean Delatour
189 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
Teams
*Note: this is calculated by combining the best three riders times