Volta Ciclista a Catalunya
Spain
20 Mar - 26 Mar 2023
Class
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
Website
www.voltacatalunya.cat
Email
volta@voltacatalunya.cat
STAGE 1
STAGE 2
STAGE 3
STAGE 4
STAGE 5
STAGE CLASSIFICATION
Stage Classification
PRIMOŽ
ROGLIČ
JUMBO-VISMA
4:27:41
SHOW DETAILS
AGE NAT RESULT PTS
1
PRIMOŽ
ROGLIČ
JUMBO-VISMA
34 SLO 4:27:41 50.00
2
REMCO
EVENEPOEL
SOUDAL QUICK-STEP
23 BEL 4:27:47 30.00
3
JOAO PEDRO
GONÇALVES ALMEIDA
UAE TEAM EMIRATES
25 POR 4:27:53 25.00
4
MARC
SOLER GIMENEZ
UAE TEAM EMIRATES
30 ESP 4:28:09 20.00
5
RIGOBERTO
URAN URAN
EF EDUCATION - EASYPOST
36 COL 4:28:25 15.00
6
LENNY
MARTINEZ
GROUPAMA - FDJ
20 FRA 4:28:28 10.00
7
MIKEL
LANDA MEANA
BAHRAIN VICTORIOUS
34 ESP 4:28:37 8.00
8
MICHAEL
WOODS
ISRAEL - PREMIER TECH
37 CAN 4:28:37 6.00
9
JAI
HINDLEY
BORA - HANSGROHE
27 AUS 4:28:45 3.00
10
CIAN
UIJTDEBROEKS
BORA - HANSGROHE
20 BEL 4:28:56 1.00
11
GIULIO
CICCONE
TREK - SEGAFREDO
29 ITA 4:29:09
12
ADAM RICHARD
YATES
UAE TEAM EMIRATES
31 GBR 4:29:14
13
REIN
TAARAMÄE
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
36 EST 4:29:20
14
SEPP
KUSS
JUMBO-VISMA
29 USA 4:29:20
15
MATTHEW
RICCITELLO
ISRAEL - PREMIER TECH
21 USA 4:29:28
16
MIKEL
BIZKARRA ETXEGIBEL
EUSKALTEL-EUSKADI
34 ESP 4:29:31
17
GEOFFREY
BOUCHARD
AG2R CITROEN TEAM
31 FRA 4:29:39
18
JHOAN ESTEBAN
CHAVES RUBIO
EF EDUCATION - EASYPOST
33 COL 4:29:44
19
JONATHAN
CASTROVIEJO NICOLAS
INEOS GRENADIERS
36 ESP 4:29:51
20
EINER AUGUSTO
RUBIO REYES
MOVISTAR TEAM
25 COL 4:29:51
21
JACK
HAIG
BAHRAIN VICTORIOUS
30 AUS 4:29:51
22
SIMON
CARR
EF EDUCATION - EASYPOST
25 GBR 4:30:01
23
WOUTER
POELS
BAHRAIN VICTORIOUS
36 NED 4:30:07
24
JESUS
HERRADA LOPEZ
COFIDIS
33 ESP 4:30:08
25
CARLOS
VERONA QUINTANILLA
MOVISTAR TEAM
31 ESP 4:30:14
26
VICTOR
LANGELLOTTI
BURGOS-BH
28 MON 4:30:18
27
CLÉMENT
BERTHET
AG2R CITROEN TEAM
26 FRA 4:30:19
28
ELIE
GESBERT
TEAM ARKEA - SAMSIC
28 FRA 4:30:21
29
JUAN PEDRO
LOPEZ PEREZ
TREK - SEGAFREDO
26 ESP 4:30:23
30
LENNERT
VAN EETVELT
LOTTO DSTNY
22 BEL 4:30:25
31
OSCAR
ONLEY
TEAM DSM
21 GBR 4:30:25
32
BEN
O'CONNOR
AG2R CITROEN TEAM
28 AUS 4:30:27
33
JOSE MANUEL
DIAZ GALLEGO
BURGOS-BH
28 ESP 4:30:38
34
LUIS ANGEL
MATE MARDONES
EUSKALTEL-EUSKADI
39 ESP 4:30:49
35
ABEL
BALDERSTONE ROUMENS
CAJA RURAL-SEGUROSRGA
23 ESP 4:30:49
36
STEVEN
KRUIJSWIJK
JUMBO-VISMA
36 NED 4:31:12
37
RICHARD ANTONIO
CARAPAZ MONTENEGRO
EF EDUCATION - EASYPOST
30 ECU 4:31:20
38
ANTON
PALZER
BORA - HANSGROHE
30 GER 4:31:21
39
BRUNO
ARMIRAIL
GROUPAMA - FDJ
29 FRA 4:31:21
40
GUILLAUME
MARTIN GUYONNET
COFIDIS
30 FRA 4:31:21
41
RAFAL
MAJKA
UAE TEAM EMIRATES
34 POL 4:31:21
42
ANDRES CAMILO
ARDILA ORDOÑEZ
BURGOS-BH
24 COL 4:31:21
43
PATRICK
KONRAD
BORA - HANSGROHE
32 AUT 4:31:21
44
FINN
FISHER-BLACK
UAE TEAM EMIRATES
22 NZL 4:31:21
45
DYLAN
TEUNS
ISRAEL - PREMIER TECH
31 BEL 4:31:21
46
GINO
MÄDER
BAHRAIN VICTORIOUS
26 SUI 4:31:39
47
JEFFERSON ALVEIRO
CEPEDA HERNANDEZ
CAJA RURAL-SEGUROSRGA
27 ECU 4:31:41
48
IVAN RAMIRO
SOSA CUERVO
MOVISTAR TEAM
26 COL 4:31:42
49
JEFFERSON
CEPEDA ORTIZ
EF EDUCATION - EASYPOST
25 ECU 4:32:01
50
HERMANN
PERNSTEINER
BAHRAIN VICTORIOUS
33 AUT 4:32:10
51
DANIEL
NAVARRO GARCIA
BURGOS-BH
40 ESP 4:32:10
52
EGAN ARLEY
BERNAL GOMEZ
INEOS GRENADIERS
26 COL 4:32:22
53
RAUL
GARCIA PIERNA
EQUIPO KERN PHARMA
22 ESP 4:32:22
54
SIMONE
PETILLI
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
30 ITA 4:32:33
55
BEN
TULETT
INEOS GRENADIERS
22 GBR 4:32:35
56
KOEN
BOUWMAN
JUMBO-VISMA
30 NED 4:32:53
57
LAURENS
HUYS
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
25 BEL 4:33:02
58
GERAINT
THOMAS
INEOS GRENADIERS
37 GBR 4:33:10
59
HUGO
TOUMIRE
COFIDIS
22 FRA 4:33:10
60
REUBEN
THOMPSON
GROUPAMA - FDJ
22 NZL 4:33:10
61
EWEN
COSTIOU
TEAM ARKEA - SAMSIC
21 FRA 4:33:10
62
MAGNUS
KULSET
UNO-X PRO CYCLING TEAM
23 NOR 4:33:10
63
IBAI
AZURMENDI SAGASTIBELTZA
EUSKALTEL-EUSKADI
27 ESP 4:33:46
64
JULEN
AMEZQUETA MORENO
CAJA RURAL-SEGUROSRGA
30 ESP 4:34:07
65
ILAN
VAN WILDER
SOUDAL QUICK-STEP
23 BEL 4:34:22
66
KINFE
HAILEMICHAEL
CAJA RURAL-SEGUROSRGA
24 ETH 4:35:05
67
FILIPPO
ZANA
TEAM JAYCO ALULA
24 ITA 4:35:57
68
WILLIAM
BARTA
MOVISTAR TEAM
27 USA 4:36:09
69
ROMAIN
BARDET
TEAM DSM
33 FRA 4:36:12
70
TOBIAS HALLAND
JOHANNESSEN
UNO-X PRO CYCLING TEAM
24 NOR 4:36:47
71
ALESSANDRO
DE MARCHI
TEAM JAYCO ALULA
37 ITA 4:37:43
72
MIKAEL
CHEREL
AG2R CITROEN TEAM
37 FRA 4:37:43
73
UNAI
CUADRADO RUIZ DE GAUNA
EUSKALTEL-EUSKADI
26 ESP 4:37:43
74
KEVIN
COLLEONI
TEAM JAYCO ALULA
24 ITA 4:37:43
75
SIMONE
VELASCO
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
28 ITA 4:37:43
76
SALVATORE
PUCCIO
INEOS GRENADIERS
34 ITA 4:37:43
77
ANDREY
AMADOR BIKKAZAKOVA
EF EDUCATION - EASYPOST
37 CRC 4:37:43
78
JOSEPH LLOYD
DOMBROWSKI
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
32 USA 4:37:45
79
FAUSTO
MASNADA
SOUDAL QUICK-STEP
30 ITA 4:37:45
80
ROBERT
GESINK
JUMBO-VISMA
37 NED 4:37:45
81
ANTONIO ERIC
FAGUNDEZ LIMA
BURGOS-BH
25 URU 4:37:45
82
MATTEO
FABBRO
BORA - HANSGROHE
28 ITA 4:37:45
83
FREDERIK
WANDAHL
BORA - HANSGROHE
22 DEN 4:37:45
84
TXOMIN
JUARISTI ARRIETA
EUSKALTEL-EUSKADI
28 ESP 4:37:45
85
LOUIS
VERVAEKE
SOUDAL QUICK-STEP
30 BEL 4:37:45
86
JAN
HIRT
SOUDAL QUICK-STEP
32 CZE 4:37:45
87
RAINER
KEPPLINGER
BAHRAIN VICTORIOUS
26 AUT 4:37:45
88
TSGABU GEBREMARYAM
GRMAY
TEAM JAYCO ALULA
32 ETH 4:37:45
89
TORSTEIN
TRÆEN
UNO-X PRO CYCLING TEAM
28 NOR 4:37:45
90
LORENZO
MILESI
TEAM DSM
21 ITA 4:39:21
91
MARTIJN
TUSVELD
TEAM DSM
30 NED 4:39:21
92
ROMAIN
COMBAUD
TEAM DSM
32 FRA 4:39:21
93
STEPHEN
WILLIAMS
ISRAEL - PREMIER TECH
27 GBR 4:39:34
94
GEORGE
BENNETT
UAE TEAM EMIRATES
33 NZL 4:39:34
95
ETHAN
HAYTER
INEOS GRENADIERS
25 GBR 4:39:34
96
DAVID
DE LA CRUZ MELGAREJO
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
34 ESP 4:39:34
97
LUKASZ
OWSIAN
TEAM ARKEA - SAMSIC
33 POL 4:39:34
98
ROGER
ADRIA OLIVERAS
EQUIPO KERN PHARMA
25 ESP 4:39:34
99
DORIAN
GODON
AG2R CITROEN TEAM
27 FRA 4:40:07
100
NANS
PETERS
AG2R CITROEN TEAM
29 FRA 4:40:09
101
THOMAS
CHAMPION
COFIDIS
24 FRA 4:40:10
102
MATTHIEU
LADAGNOUS
GROUPAMA - FDJ
39 FRA 4:40:10
103
LORENZO
GERMANI
GROUPAMA - FDJ
21 ITA 4:40:10
104
SYLVAIN
MONIQUET
LOTTO DSTNY
25 BEL 4:40:10
105
MIKEL
ITURRIA SEGUROLA
EUSKALTEL-EUSKADI
31 ESP 4:40:10
106
JONATHAN KLEVER
CAICEDO CEPEDA
EF EDUCATION - EASYPOST
30 ECU 4:40:10
107
JIMMY
JANSSENS
ALPECIN-DECEUNINCK
34 BEL 4:41:23
108
XANDRO
MEURISSE
ALPECIN-DECEUNINCK
31 BEL 4:41:23
109
NICOLA
CONCI
ALPECIN-DECEUNINCK
26 ITA 4:41:23
110
GIANNI
MOSCON
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
29 ITA 4:41:23
111
STEFANO
OLDANI
ALPECIN-DECEUNINCK
25 ITA 4:41:23
112
HAROLD ALFONSO
TEJADA CANACUE
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
26 COL 4:41:23
113
TOM
PAQUOT
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
24 BEL 4:41:23
114
JONAS
WILSLY
UNO-X PRO CYCLING TEAM
27 DEN 4:41:23
115
NIKLAS
EG
UNO-X PRO CYCLING TEAM
28 DEN 4:41:23
116
CLEMENT
VENTURINI
AG2R CITROEN TEAM
30 FRA 4:41:23
117
JOSE FELIX
PARRA CUERDA
EQUIPO KERN PHARMA
26 ESP 4:41:49
118
LOUIS
BARRE
TEAM ARKEA - SAMSIC
23 FRA 4:42:35
119
VADIM
PRONSKIY
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
25 KAZ 4:42:43
120
ANDREAS LORENTZ
KRON
LOTTO DSTNY
25 DEN 4:42:54
121
JOSE
HERRADA LOPEZ
COFIDIS
38 ESP 4:43:07
122
MAXIM
VAN GILS
LOTTO DSTNY
24 BEL 4:43:18
123
JETSE
BOL
BURGOS-BH
34 NED 4:43:18
124
SERGIO
SAMITIER SAMITIER
MOVISTAR TEAM
28 ESP 4:43:40
125
ARNE
MARIT
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
24 BEL 4:44:13
126
TOBIAS SVENDSEN
FOSS
JUMBO-VISMA
26 NOR 4:44:13
127
YUKIYA
ARASHIRO
BAHRAIN VICTORIOUS
39 JPN 4:44:13
128
FABIO
FELLINE
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
33 ITA 4:44:13
129
FRANCISCO
GALVAN FERNANDEZ
EQUIPO KERN PHARMA
26 ESP 4:44:20
130
PAU
MIQUEL DELGADO
EQUIPO KERN PHARMA
23 ESP 4:44:20
131
IDE
SCHELLING
BORA - HANSGROHE
25 NED 4:44:57
132
EDUARD
PRADES REVERTER
CAJA RURAL-SEGUROSRGA
36 ESP 4:45:20
133
JOEL
NICOLAU BELTRAN
CAJA RURAL-SEGUROSRGA
26 ESP 4:45:20
134
DAVID
GONZALEZ LOPEZ
CAJA RURAL-SEGUROSRGA
27 ESP 4:45:20
135
ANTONIO
PEDRERO LOPEZ
MOVISTAR TEAM
32 ESP 4:45:20
136
HECTOR
CARRETERO MILLA
EQUIPO KERN PHARMA
28 ESP 4:45:20
137
CHRISTOPHER
JENSEN
TEAM JAYCO ALULA
34 DEN 4:45:55
138
DARYL
IMPEY
ISRAEL - PREMIER TECH
39 RSA 4:45:55
139
MICHEL
HESSMAN
JUMBO-VISMA
22 GER 4:45:57
140
PIETER
SERRY
SOUDAL QUICK-STEP
35 BEL 4:46:42
141
MATTIA
CATTANEO
SOUDAL QUICK-STEP
33 ITA 4:46:42
142
JACOB
MADSEN
UNO-X PRO CYCLING TEAM
23 DEN 4:46:42
143
ALEXANDRE
DELETTRE
COFIDIS
26 FRA 4:48:12
144
BRYAN
COQUARD
COFIDIS
31 FRA 4:48:12
145
GUILLAUME
BOIVIN
ISRAEL - PREMIER TECH
34 CAN 4:48:12
146
CORBIN
STRONG
ISRAEL - PREMIER TECH
23 NZL 4:48:15
147
RUNE
HERREGODTS
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
25 BEL 4:48:18
148
MILAN
MENTEN
LOTTO DSTNY
27 BEL 4:48:18
149
XABIER MIKEL
AZPARREN IRURZUN
EUSKALTEL-EUSKADI
24 ESP 4:48:18
150
MARC
BRUSTENGA MASAGUE
TREK - SEGAFREDO
24 ESP 4:48:18
151
CALLUM
SCOTSON
TEAM JAYCO ALULA
27 AUS 4:48:18
152
IVO MANUEL
ALVES OLIVEIRA
UAE TEAM EMIRATES
27 POR 4:48:53
153
KADEN
GROVES
ALPECIN-DECEUNINCK
25 AUS 4:49:26
154
JON
ABERASTURI IZAGA
TREK - SEGAFREDO
34 ESP 4:49:26
155
PABLO
CASTRILLO ZAPATER
EQUIPO KERN PHARMA
22 ESP 4:49:26
156
MARCO
BRENNER
TEAM DSM
21 GER 4:49:59
157
RÜDIGER
SELIG
LOTTO DSTNY
34 GER 4:51:38
OSCAR
RIESEBEEK
ALPECIN-DECEUNINCK
31 NED DNS
QUINN
SIMMONS
TREK - SEGAFREDO
22 USA DNS
ANDERS HALLAND
JOHANNESSEN
UNO-X PRO CYCLING TEAM
24 NOR DNS
STAGE GENERAL CLASSIFICATION
STAGE POINTS CLASSIFICATION
OVERALL POINTS CLASSIFICATION
STAGE MOUNTAIN CLASSIFICATION
OVERALL MOUNTAIN CLASSIFICATION
STAGE YOUTH CLASSIFICATION
OVERALL YOUTH CLASSIFICATION
Races
20 Mar 2023
STAGE 1
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
21 Mar 2023
STAGE 2
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
22 Mar 2023
STAGE 3
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
23 Mar 2023
STAGE 4
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
24 Mar 2023
STAGE 5
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
25 Mar 2023
STAGE 6
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
26 Mar 2023
FINAL CLASSIFICATION
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
STAGE 7
Individual Road Race
Men
Gc
Volta Ciclista a Catalunya
Spain
20 Mar - 26 Mar 2023
Class
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
Website
www.voltacatalunya.cat
Email
volta@voltacatalunya.cat
STAGE 1
STAGE 2
STAGE 3
STAGE 4
STAGE 5
STAGE CLASSIFICATION
STAGE GENERAL CLASSIFICATION
Stage General Classification
PRIMOŽ
ROGLIČ
JUMBO-VISMA
21:29:25
SHOW DETAILS
RESULT
1
PRIMOŽ
ROGLIČ
JUMBO-VISMA
21:29:25
2
REMCO
EVENEPOEL
SOUDAL QUICK-STEP
21:29:35
3
JOAO PEDRO
GONÇALVES ALMEIDA
UAE TEAM EMIRATES
21:30:27
4
MIKEL
LANDA MEANA
BAHRAIN VICTORIOUS
21:31:15
5
MARC
SOLER GIMENEZ
UAE TEAM EMIRATES
21:31:15
6
MICHAEL
WOODS
ISRAEL - PREMIER TECH
21:31:19
7
GIULIO
CICCONE
TREK - SEGAFREDO
21:31:22
8
JAI
HINDLEY
BORA - HANSGROHE
21:31:27
9
CIAN
UIJTDEBROEKS
BORA - HANSGROHE
21:31:48
10
RIGOBERTO
URAN URAN
EF EDUCATION - EASYPOST
21:32:09
11
JHOAN ESTEBAN
CHAVES RUBIO
EF EDUCATION - EASYPOST
21:32:26
12
LENNY
MARTINEZ
GROUPAMA - FDJ
21:32:41
13
SEPP
KUSS
JUMBO-VISMA
21:33:43
14
EINER AUGUSTO
RUBIO REYES
MOVISTAR TEAM
21:33:53
15
BEN
O'CONNOR
AG2R CITROEN TEAM
21:34:02
16
LENNERT
VAN EETVELT
LOTTO DSTNY
21:34:43
17
JACK
HAIG
BAHRAIN VICTORIOUS
21:35:11
18
JONATHAN
CASTROVIEJO NICOLAS
INEOS GRENADIERS
21:35:32
19
JESUS
HERRADA LOPEZ
COFIDIS
21:35:38
20
CARLOS
VERONA QUINTANILLA
MOVISTAR TEAM
21:36:06
21
JOSE MANUEL
DIAZ GALLEGO
BURGOS-BH
21:36:52
22
IVAN RAMIRO
SOSA CUERVO
MOVISTAR TEAM
21:37:17
23
JUAN PEDRO
LOPEZ PEREZ
TREK - SEGAFREDO
21:38:38
24
GUILLAUME
MARTIN GUYONNET
COFIDIS
21:38:40
25
GEOFFREY
BOUCHARD
AG2R CITROEN TEAM
21:38:46
26
CLÉMENT
BERTHET
AG2R CITROEN TEAM
21:39:09
27
JEFFERSON
CEPEDA ORTIZ
EF EDUCATION - EASYPOST
21:39:20
28
MIKEL
BIZKARRA ETXEGIBEL
EUSKALTEL-EUSKADI
21:39:57
29
ROMAIN
BARDET
TEAM DSM
21:40:11
30
ILAN
VAN WILDER
SOUDAL QUICK-STEP
21:40:50
31
ELIE
GESBERT
TEAM ARKEA - SAMSIC
21:40:53
32
ANTON
PALZER
BORA - HANSGROHE
21:41:51
33
ADAM RICHARD
YATES
UAE TEAM EMIRATES
21:43:08
34
REIN
TAARAMÄE
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
21:43:29
35
WOUTER
POELS
BAHRAIN VICTORIOUS
21:44:02
36
OSCAR
ONLEY
TEAM DSM
21:45:23
37
RICHARD ANTONIO
CARAPAZ MONTENEGRO
EF EDUCATION - EASYPOST
21:45:42
38
SIMONE
PETILLI
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
21:47:24
39
LUIS ANGEL
MATE MARDONES
EUSKALTEL-EUSKADI
21:47:43
40
MATTHEW
RICCITELLO
ISRAEL - PREMIER TECH
21:48:14
41
DYLAN
TEUNS
ISRAEL - PREMIER TECH
21:48:17
42
EGAN ARLEY
BERNAL GOMEZ
INEOS GRENADIERS
21:50:29
43
HUGO
TOUMIRE
COFIDIS
21:50:44
44
GERAINT
THOMAS
INEOS GRENADIERS
21:50:54
45
RAFAL
MAJKA
UAE TEAM EMIRATES
21:51:16
46
STEVEN
KRUIJSWIJK
JUMBO-VISMA
21:51:17
47
IBAI
AZURMENDI SAGASTIBELTZA
EUSKALTEL-EUSKADI
21:51:21
48
RAINER
KEPPLINGER
BAHRAIN VICTORIOUS
21:51:47
49
MIKAEL
CHEREL
AG2R CITROEN TEAM
21:52:32
50
FILIPPO
ZANA
TEAM JAYCO ALULA
21:52:34
51
HERMANN
PERNSTEINER
BAHRAIN VICTORIOUS
21:52:35
52
WILLIAM
BARTA
MOVISTAR TEAM
21:53:05
53
GEORGE
BENNETT
UAE TEAM EMIRATES
21:53:40
54
KOEN
BOUWMAN
JUMBO-VISMA
21:54:10
55
BRUNO
ARMIRAIL
GROUPAMA - FDJ
21:54:43
56
JAN
HIRT
SOUDAL QUICK-STEP
21:55:12
57
GINO
MÄDER
BAHRAIN VICTORIOUS
21:56:10
58
RAUL
GARCIA PIERNA
EQUIPO KERN PHARMA
21:56:21
59
ROGER
ADRIA OLIVERAS
EQUIPO KERN PHARMA
21:56:58
60
LOUIS
VERVAEKE
SOUDAL QUICK-STEP
21:57:15
61
FINN
FISHER-BLACK
UAE TEAM EMIRATES
21:58:33
62
ANTONIO
PEDRERO LOPEZ
MOVISTAR TEAM
21:59:41
63
LAURENS
HUYS
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
21:59:57
64
NICOLA
CONCI
ALPECIN-DECEUNINCK
22:00:20
65
FAUSTO
MASNADA
SOUDAL QUICK-STEP
22:00:55
66
JEFFERSON ALVEIRO
CEPEDA HERNANDEZ
CAJA RURAL-SEGUROSRGA
22:02:29
67
VICTOR
LANGELLOTTI
BURGOS-BH
22:02:54
68
DANIEL
NAVARRO GARCIA
BURGOS-BH
22:02:57
69
JOSE
HERRADA LOPEZ
COFIDIS
22:04:55
70
SYLVAIN
MONIQUET
LOTTO DSTNY
22:05:02
71
DAVID
DE LA CRUZ MELGAREJO
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
22:05:48
72
MAXIM
VAN GILS
LOTTO DSTNY
22:05:52
73
MARTIJN
TUSVELD
TEAM DSM
22:06:13
74
SIMON
CARR
EF EDUCATION - EASYPOST
22:06:22
75
MAGNUS
KULSET
UNO-X PRO CYCLING TEAM
22:06:25
76
ANDRES CAMILO
ARDILA ORDOÑEZ
BURGOS-BH
22:06:55
77
ETHAN
HAYTER
INEOS GRENADIERS
22:07:05
78
JONAS
WILSLY
UNO-X PRO CYCLING TEAM
22:07:07
79
HAROLD ALFONSO
TEJADA CANACUE
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
22:07:32
80
JONATHAN KLEVER
CAICEDO CEPEDA
EF EDUCATION - EASYPOST
22:08:36
81
TORSTEIN
TRÆEN
UNO-X PRO CYCLING TEAM
22:08:49
82
TOBIAS SVENDSEN
FOSS
JUMBO-VISMA
22:09:17
83
BEN
TULETT
INEOS GRENADIERS
22:10:16
84
FREDERIK
WANDAHL
BORA - HANSGROHE
22:10:21
85
SIMONE
VELASCO
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
22:10:29
86
MATTEO
FABBRO
BORA - HANSGROHE
22:10:31
87
MATTIA
CATTANEO
SOUDAL QUICK-STEP
22:11:20
88
KEVIN
COLLEONI
TEAM JAYCO ALULA
22:11:55
89
ANTONIO ERIC
FAGUNDEZ LIMA
BURGOS-BH
22:12:15
90
JOSEPH LLOYD
DOMBROWSKI
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
22:12:34
91
DORIAN
GODON
AG2R CITROEN TEAM
22:12:43
92
SALVATORE
PUCCIO
INEOS GRENADIERS
22:13:05
93
STEFANO
OLDANI
ALPECIN-DECEUNINCK
22:13:59
94
NANS
PETERS
AG2R CITROEN TEAM
22:14:11
95
NIKLAS
EG
UNO-X PRO CYCLING TEAM
22:14:17
96
JOSE FELIX
PARRA CUERDA
EQUIPO KERN PHARMA
22:14:18
97
MIKEL
ITURRIA SEGUROLA
EUSKALTEL-EUSKADI
22:14:32
98
REUBEN
THOMPSON
GROUPAMA - FDJ
22:14:50
99
CALLUM
SCOTSON
TEAM JAYCO ALULA
22:16:03
100
TOBIAS HALLAND
JOHANNESSEN
UNO-X PRO CYCLING TEAM
22:16:25
101
TOM
PAQUOT
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
22:16:45
102
PATRICK
KONRAD
BORA - HANSGROHE
22:16:53
103
ROBERT
GESINK
JUMBO-VISMA
22:16:55
104
XANDRO
MEURISSE
ALPECIN-DECEUNINCK
22:17:10
105
KINFE
HAILEMICHAEL
CAJA RURAL-SEGUROSRGA
22:17:16
106
EDUARD
PRADES REVERTER
CAJA RURAL-SEGUROSRGA
22:17:28
107
SERGIO
SAMITIER SAMITIER
MOVISTAR TEAM
22:17:37
108
ANDREAS LORENTZ
KRON
LOTTO DSTNY
22:18:16
109
ABEL
BALDERSTONE ROUMENS
CAJA RURAL-SEGUROSRGA
22:18:42
110
UNAI
CUADRADO RUIZ DE GAUNA
EUSKALTEL-EUSKADI
22:18:57
111
STEPHEN
WILLIAMS
ISRAEL - PREMIER TECH
22:20:04
112
PABLO
CASTRILLO ZAPATER
EQUIPO KERN PHARMA
22:20:08
113
EWEN
COSTIOU
TEAM ARKEA - SAMSIC
22:21:00
114
TSGABU GEBREMARYAM
GRMAY
TEAM JAYCO ALULA
22:21:19
115
ANDREY
AMADOR BIKKAZAKOVA
EF EDUCATION - EASYPOST
22:21:20
116
JULEN
AMEZQUETA MORENO
CAJA RURAL-SEGUROSRGA
22:21:31
117
ROMAIN
COMBAUD
TEAM DSM
22:22:03
118
CLEMENT
VENTURINI
AG2R CITROEN TEAM
22:22:47
119
TXOMIN
JUARISTI ARRIETA
EUSKALTEL-EUSKADI
22:22:54
120
MATTHIEU
LADAGNOUS
GROUPAMA - FDJ
22:24:20
121
LUKASZ
OWSIAN
TEAM ARKEA - SAMSIC
22:25:40
122
GIANNI
MOSCON
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
22:25:52
123
IDE
SCHELLING
BORA - HANSGROHE
22:26:44
124
PIETER
SERRY
SOUDAL QUICK-STEP
22:27:09
125
JETSE
BOL
BURGOS-BH
22:27:33
126
LOUIS
BARRE
TEAM ARKEA - SAMSIC
22:27:46
127
FRANCISCO
GALVAN FERNANDEZ
EQUIPO KERN PHARMA
22:28:49
128
PAU
MIQUEL DELGADO
EQUIPO KERN PHARMA
22:29:28
129
JOEL
NICOLAU BELTRAN
CAJA RURAL-SEGUROSRGA
22:29:52
130
CORBIN
STRONG
ISRAEL - PREMIER TECH
22:30:00
131
ARNE
MARIT
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
22:30:54
132
YUKIYA
ARASHIRO
BAHRAIN VICTORIOUS
22:31:00
133
DAVID
GONZALEZ LOPEZ
CAJA RURAL-SEGUROSRGA
22:32:34
134
LORENZO
MILESI
TEAM DSM
22:33:17
135
ALESSANDRO
DE MARCHI
TEAM JAYCO ALULA
22:33:23
136
FABIO
FELLINE
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
22:33:34
137
MICHEL
HESSMAN
JUMBO-VISMA
22:33:45
138
MARC
BRUSTENGA MASAGUE
TREK - SEGAFREDO
22:33:50
139
LORENZO
GERMANI
GROUPAMA - FDJ
22:34:00
140
BRYAN
COQUARD
COFIDIS
22:34:01
141
JACOB
MADSEN
UNO-X PRO CYCLING TEAM
22:34:01
142
DARYL
IMPEY
ISRAEL - PREMIER TECH
22:34:06
143
HECTOR
CARRETERO MILLA
EQUIPO KERN PHARMA
22:34:21
144
GUILLAUME
BOIVIN
ISRAEL - PREMIER TECH
22:34:47
145
RUNE
HERREGODTS
INTERMARCHÉ - CIRCUS - WANTY
22:35:01
146
VADIM
PRONSKIY
ASTANA QAZAQSTAN TEAM
22:35:22
147
MILAN
MENTEN
LOTTO DSTNY
22:35:26
148
ALEXANDRE
DELETTRE
COFIDIS
22:36:01
149
JIMMY
JANSSENS
ALPECIN-DECEUNINCK
22:36:02
150
JON
ABERASTURI IZAGA
TREK - SEGAFREDO
22:36:20
151
XABIER MIKEL
AZPARREN IRURZUN
EUSKALTEL-EUSKADI
22:37:10
152
KADEN
GROVES
ALPECIN-DECEUNINCK
22:37:22
153
THOMAS
CHAMPION
COFIDIS
22:37:44
154
CHRISTOPHER
JENSEN
TEAM JAYCO ALULA
22:39:01
155
IVO MANUEL
ALVES OLIVEIRA
UAE TEAM EMIRATES
22:39:49
156
MARCO
BRENNER
TEAM DSM
22:52:50
157
RÜDIGER
SELIG
LOTTO DSTNY
23:07:49
STAGE POINTS CLASSIFICATION
OVERALL POINTS CLASSIFICATION
STAGE MOUNTAIN CLASSIFICATION
OVERALL MOUNTAIN CLASSIFICATION
STAGE YOUTH CLASSIFICATION
OVERALL YOUTH CLASSIFICATION
Races
20 Mar 2023
STAGE 1
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
21 Mar 2023
STAGE 2
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
22 Mar 2023
STAGE 3
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
23 Mar 2023
STAGE 4
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
24 Mar 2023
STAGE 5
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
25 Mar 2023
STAGE 6
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
26 Mar 2023
FINAL CLASSIFICATION
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour
STAGE 7
Individual Road Race
Men Elite
2.UWT - Stages - UCI WorldTour