1 1 BLUMS Martins
LAT
ZZK 22 1:28:48 90
2 19 BRANDL Maximilian
GER
20 1:29:02 70
3 2 COLLEDANI Nadir
ITA
TORPADO GABOGAS 22 1:29:25 60
4 12 CARSTENSEN Sebastian Fini
DEN
CST SANDD AMERICAN EAGLE MTB RACING TEAM 22 1:30:15 50
5 24 DASCALU Vlad
ROU
20 1:30:16 40
6 5 FAGERHAUG Petter
NOR
20 1:30:35 35
7 17 VADER Milan
NED
21 1:30:51 30
8 16 ALLEMAN Wout
BEL
21 1:30:58 27
9 51 GAY Raphael
FRA
SCOTT CREUSE OXYGENE GUERET 22 1:31:12 24
10 4 DISERA Peter
CAN
NORCO FACTORY TEAM XC 22 1:31:34 22
11 6 HATHERLY Alan
RSA
21 1:31:36 20
12 9 OLIVER Ben
NZL
NZ PERFORMANCE HUB POWERED BY SUBWAY 21 1:31:53 18
13 147 QUESADA CASTILLO Jonathan Josue
CRC
21 1:32:11 16
14 20 BAUM Lukas
GER
KURSCHAT CONSULTING RACING TEAM 22 1:32:14 14
15 39 RYF Joris
SUI
WHEELER PRO TEAM 20 1:32:17 12
16 47 PHILIPP Antoine
FRA
VELOROC BMC 20 1:32:22 10
17 65 DE FROIDMONT Pierre
BEL
MERIDA WALLONIE MTB TEAM 20 1:32:28 9
18 18 NORDEMANN David
NED
CST SANDD AMERICAN EAGLE MTB RACING TEAM 20 1:32:50 8
19 13 HÆGSTAD Erik
NOR
21 1:32:54 7
20 3 EGGER Georg
GER
22 1:32:57 6
21 27 FOIDL Maximilian
AUT
22 1:33:03 5
22 57 ALBIN Vital
SUI
BIKE TEAM SOLOTHURN 19 1:33:09 4
23 31 BERTHET Clément
FRA
BH-SRSUNTOUR-KMC 20 1:33:11 3
24 21 PRŮDEK Matej
CZE
20 1:33:36 2
25 7 ANDREASSEN Simon
DEN
SPECIALIZED RACING 20 1:33:50 1
26 22 VASTL Jan
CZE
22 1:33:53
27 8 BERTOLINI Gioele
ITA
TEAM NOB SELLE ITALIA 22 1:34:10
28 10 PERRIN GANIER Neïlo
FRA
MASSI 21 1:34:31
29 15 CLACHERTY Frazer
GBR
20 1:34:31
30 146 DUBAU Lucas
FRA
21 1:34:54
31 48 STRÄHLE Sven
GER
GERMAN TECHNOLOGY RACING 22 1:35:04
32 67 BLÖCHLINGER Noah
SUI
FISCHER-BMC 21 1:35:18
33 77 JEANNIARD Benoît
FRA
22 1:35:19
34 28 NAGLIČ Rok
SLO
21 1:35:20
35 74 NASPI Alessandro
ITA
21 1:35:41
36 59 HERMANS Quinten
BEL
22 1:35:50
37 14 COLOMBO Filippo
SUI
VELO CLUB MONTE TAMARO 20 1:35:56
38 29 LORET Maxime
FRA
SCOTT CREUSE OXYGENE GUERET 22 1:36:03
39 41 LHOMME Léo
SUI
TEAM VTT BMC FRIBOURG 21 1:36:15
40 38 FORTIER Marc Andre
CAN
PIVOT CYCLES - OTE 21 1:36:41
41 73 SIBILLE Vincent
FRA
TEAM VOSGES VTT 22 1:36:45
42 125 KUHN Kevin
SUI
SCOTT DEVELOPMENT MTB TEAM 19 1:37:01
43 56 AUCLAIR Raphael
CAN
PIVOT CYCLES - OTE 20 1:37:06
44 40 SCHNELLER Simon
GER
20 1:37:07
45 35 VITZTHUM Simon
SUI
22 1:37:08
46 37 DISERA Quinton
CAN
NORCO FACTORY TEAM XC 19 1:37:09
47 49 SIGGERUD Martin Emil
NOR
19 1:37:12
48 84 DE COSMO Gioele
ITA
20 1:37:19
49 60 RAJCHART Jan
CZE
21 1:37:21
50 58 BONNET Thomas
FRA
BH-SRSUNTOUR-KMC 19 1:37:21
51 52 BEELI Andrin
SUI
SCOTT DEVELOPMENT MTB TEAM 22 1:37:23
52 145 DUBAU Joshua
FRA
21 1:37:32
53 76 JELÍNEK Josef
CZE
SRAM MITAS TREK 19 1:37:37
54 104 FINCHAM Sean
CAN
19 1:37:53
55 75 MC CRAE Erno
BEL
22 1:37:54
56 62 RÜEGG Timon
SUI
SCOTT DEVELOPMENT MTB TEAM 21 1:37:55
57 119 ROCH Florian
FRA
MATERIEL-VELO.COM 21 1:38:06
58 109 AUVIN Clément
FRA
19 1:38:14
59 88 CARSON Callum
AUS
20 1:38:28
60 82 HERTLING Arnaud
SUI
TEAM VTT BMC FRIBOURG 20 1:38:39
61 50 RASMUSSEN Niels Bech
DEN
22 1:38:40
62 91 BONETTO Francesco
ITA
ELIOS-SRSUNTOUR PRO TEAM 19 1:38:53
63 36 ZAMROZNIAK Jakub
POL
VOLKSWAGEN SAMOCHODY UZYTKOWE MTB TEAM 21 1:38:55
64 32 DURAN REIG Josep
ESP
PRIMAFLOR MONDRAKER 20 1:38:57
65 115 TREVISANI Sandro
SUI
TEAM DOM CYCLE 21 1:39:03
66 83 PATON Iain
GBR
22 1:39:10
67 26 EVENSEN-LIE Eskil
NOR
22 1:39:18
68 112 BRUNELLO Mickael
FRA
VELOROC BMC 19 1:39:18
69 87 MICHAUD Bastien
FRA
VELO CLUB ORNANS 22 1:39:18
70 68 HOFMANN Robin
GER
20 1:39:34
71 45 SCHWARZBAUER Luca
GER
21 1:39:40
72 63 BURMAN Joel
SWE
20 1:39:45
73 92 DRACH Torben
GER
19 1:40:12
74 110 SAINT GUILHEM Thibaud
FRA
CALVISSON VTT 21 1:40:20
75 33 NANKERVIS Tasman
AUS
22 1:40:27
76 55 FLOREN Sandy
USA
BEAR DEVELOPMENT TEAM 20 1:40:28
77 127 REINIGER Lars
GER
21 1:40:32
78 106 DENERVAUD Rémy
SUI
TEAM DOM CYCLE 21 1:41:16
79 143 GEMPERLE Dario
SUI
SCOTT DEVELOPMENT MTB TEAM 19 LAP
80 138 DE VOCHT Jochen
BEL
KTM BIKE VISION 22 LAP
81 81 HUBACHER Lars
SUI
22 LAP
82 80 AGOSTINELLI Alessio
ITA
20 LAP
83 85 ZINGLE Axel
FRA
MATERIEL-VELO.COM 19 LAP
84 114 BAUMANN Nick
SUI
HEAD PRO TEAM 19 LAP
85 42 FILATOV Ivan
RUS
21 LAP
86 96 BECKETT Carson
USA
BEAR DEVELOPMENT TEAM 20 LAP
87 108 SOUTH Casey
SUI
JB BRUNEX FELT TEAM 20 LAP
88 139 SPIESS Robin
SUI
19 LAP
89 97 BELHUMEUR Felix
CAN
PIVOT CYCLES - OTE 21 LAP
90 124 FEINAUER Tim
GER
GERMAN TECHNOLOGY RACING 19 LAP
91 30 RITZINGER Felix
AUT
21 LAP
92 70 THOMA Dario
SUI
20 LAP
93 43 TUCKNOTT Reece
AUS
21 LAP
94 44 LAUENER Ramon
SUI
JB BRUNEX FELT TEAM 20 LAP
95 99 PATON Cole
USA
20 LAP
96 142 LATORRE GULIAS Julen
ESP
19 LAP
97 71 DORN Vinzent
GER
19 LAP
98 100 EISE Tobias
GER
21 LAP
99 118 NEUHAUS Tobias
SUI
20 LAP
100 86 PRUDEK Dominik
CZE
19 LAP
101 69 BSCHERER Moritz
AUT
KTM PRO TEAM 21 LAP
102 136 REICHLE Florian
GER
19 LAP
103 61 EGGER Andreas
GER
21 LAP
104 144 OLIVETTI Sven
SUI
20 LAP
105 64 PELLIZZON Moreno
ITA
21 LAP
106 122 MANDELLI Federico
ITA
FRM FACTORY RACING TEAM 20 LAP
107 46 BREGENZER Alex
GER
19 LAP
108 133 STOLL Jonas
SUI
19 LAP
109 128 BROCCHI Christian
ITA
ELIOS-SRSUNTOUR PRO TEAM 19 LAP
110 66 MESA PIETRALUNGA Santiago
COL
20 LAP
111 134 BUFFARD Florian
FRA
VELO CLUB ORNANS 22 LAP
112 140 GROSLAMBERT Rémi
FRA
VELO CLUB ORNANS 21 LAP
113 93 SKÁLA Jaromír
CZE
CESKA SPORITELNA SPECIALIZED JUNIOR MTB TEAM 19 LAP
114 107 SCHEHL Niklas
GER
19 LAP
115 54 CANNON Gareth
NZL
NZ PERFORMANCE HUB POWERED BY SUBWAY 21 LAP
116 94 SACKET Jacob
USA
20 LAP
117 34 ARTAL LOKMAN Gonzalo
ARG
FRM FACTORY RACING TEAM 20 LAP
118 98 STRITTMATTER Lucas
SUI
SCOTT DEVELOPMENT MTB TEAM 19 LAP
119 129 NOEL Clément
FRA
SA VERDUN VTT 21 LAP
120 116 KADLEC Jakub
CZE
CESKA SPORITELNA SPECIALIZED JUNIOR MTB TEAM 20 LAP
121 111 INAUEN Benjamin
SUI
21 LAP
122 78 WEFING Lomas Oscar
GBR
19 LAP
123 141 CERUTTI Gregorio
ITA
TEAM PIEMONTE FCI 21 LAP
124 131 WRIGHT Paul
NZL
19 LAP
125 53 GALLARDO Martin
ARG
21 LAP
126 113 EICHENBERGER Nico
SUI
JB BRUNEX FELT TEAM 19 LAP
127 123 KIRKHAM James
NZL
19 LAP
128 126 STEIBLE Eddy
FRA
TEAM VOSGES VTT 19 LAP
129 135 WEIS Luc
LUX
19 LAP
130 130 MITAINE Louis
FRA
OFFROAD GIANT 19 LAP
101 SPESCHA Ursin
SUI
BIKE TEAM SOLOTHURN 19 DNF
105 BLÄSI Johannes
GER
22 DNF
25 COMPTON Jack
NZL
ELIOS-SRSUNTOUR PRO TEAM 21 DNF
72 HARTMANN Jakob
GER
GERMAN TECHNOLOGY RACING 22 DNF
137 BIRCH Malte
DEN
19 DNF
102 GUGLIELMETTI YAVAR Santiago
CHI
19 DNF
79 ELLIS Ronen
ISR
22 DNF
117 SITTA Dominique
ITA
RDR ITALIA FACTORY 20 DNF
11 HALME Sasu
FIN
21 DNS
89 CREBER David
GBR
21 DNS Sluiten