1 Laszlo Bodrogi (Hun) Mapei-Quick Step 4.24.46
2 Raphael Schweda (Ger) Team Coast
3 Stuart O´Grady (Aus) Crédit Agricole
4 Martin Rittsel (Swe) CSC-Worldonline 0.04
5 Gianluca Bortolami (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola 0.08
6 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Fakta 0.11
7 Joona Laukka (Fin) Team Mälarenergi 0.13
8 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 0.16
9 Andrej Mizourov (Kaz) Deutsche Telekom 0.18
10 Marcus Ljungqvist (Swe) Team Fakta 0.27
11 Stephan Schreck (Ger) Deutsche Telekom 0.30
12 Igor Astarloa (Spa) Mercatone Uno-Stream TV 0.33
13 Fredrik Modin (Swe) Team Postgirot
14 Torsten Hieckmann (Ger) Deutsche Telekom 0.36
15 Stefan Kupfernagel (Ger) Team Cologne
16 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step
17 Coen Boerman (Ned) Rabobank 0.38
18 Kristoffer Ingeby (Swe) Swedish National Team
19 Tobias Lergård (Swe) Team Crescent
20 Slawomir Kohut (Pol) Amore & Vita-Beretta 0.40
21 Seweryn Kohut (Pol) Amore & Vita-Beretta
22 Kurt van Lancker (Bel) Lotto-Adecco 0.46
23 Ole Sigurd Simensen (Nor) Team Mälarenergi 0.49
24 Thomas Liese (Ger) Team Nürnberger
25 Sebastian Wolski (Pol) Team Nürnberger
26 Thomas Grönqvist (Swe) Amore & Vita-Beretta
27 Sandro Giacomelli (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola 1.01
28 René Jörgensen (Den) CSC-Worldonline 1.08
29 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 1.12
30 John Nilsson (Swe) Swedish National Team 1.19
31 Ralf Grabsch (Ger) Deutsche Telekom 1.38
32 Mads Kaggestad (Nor) Norwegian National Team 1.41
33 Gabriel Rasch (Nor) Norwegian National Team 1.43
34 Gustav Larsson (Swe) Team Crescent 1.51
35 Bekim Christensen (Den) Team Coast 2.10
36 Jacob Moe Rasmussen (Den) CSC-Worldonline 2.13
37 Henrik Sparr (Swe) Swedish National Team 2.20
38 Méderic Clain (Fra) Cofidis, La Credite par Telephone 2.22
39 Michael Andersson (Swe) Mercatone Uno-Stream TV 2.34
40 Frédéric Finot (Fra) Crédit Agricole 2.39
41 Gisle Vikøyr (Nor) Norwegian National Team 3.12
42 Björnar Vestöl (Nor) Team Fakta
43 Frank Høj (Den) Team Coast
44 Jo Planckaert (Bel) Cofidis, La Credite par Telephone
45 Jos Lucassen (Ned) Team Cologne 3.37
46 Gorik Gardeyn (Bel) Lotto-Adecco 6.26
47 Hans De Clercq (Bel) Lotto-Adecco
48 Steven De Jongh (Ned) Rabobank
49 Ryan Cox (RSA) Team Cologne
50 Johan Nyman (Swe) Team Postgirot
51 Martin Vestby (Nor) Norwegian National Team
52 Massimiliano Martini (Ita) Amore & Vita-Beretta
53 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
54 Richard Groenendal (Ned) Rabobank
55 Matthew Hayman (Aus) Rabobank
56 Niclas Ekström (Swe) Team Mälarenergi
57 Jaroslaw Ryszewski (Pol) Atlas-Lukullus
58 Andrus Aug (Est) Amore & Vita-Beretta
59 Martin Praznovsky (Slk) Atlas-Lukullus
60 Przemyslaw Micolajczyk (Pol) Atlas-Lukullus
61 Robert Hayles (GBr) Cofidis, La Credite par Telephone
62 Martin Müller (Ger) Team Cologne
63 Magnus Lömäng (Swe) Team Postgirot
64 Malte Urban (Ger) Team Coast
65 Mauro Radaelli (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
66 Jimmy Hansen (Den) Team Fakta
67 Chris Peers (Bel) Cofidis, La Credite par Telephone
68 Luca De Angeli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
69 Maurizio Caravaggio (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
70 Tom Steels (Bel) Mapei-Quick Step
71 Adriano Baffi (Ita) Mapei-Quick Step
72 Erik Dekker (Ned) Rabobank 6.38
73 Bjarke Nielsen (Den) CSC-Worldonline 7.30
74 Roberto Lochowski (Ger) Team Fakta 7.34
75 Lars Michaelsen (Den) Team Coast 9.36
76 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco
77 Hendrik Van Dijck (Bel) Lotto-Adecco
78 Jonas Olsson (Swe) Team Crescent
79 Piotr Zaradny (Pol) Atlas-Lukullus
80 Mattias Carlsson (Swe) Swedish National Team
81 Nico Eeckhout (Bel) Lotto-Adecco
82 Sergey Belousov (Kaz) Cofidis, La Credite par Telephone
83 Victor Sjöström (Swe) Team Postgirot
84 Berry Hoedemakers (Ned) Team Cologne
85 Erik Wendel (Swe) Team Crescent
86 Jukka Heinikainen (Fin) Team Mälarenergi
87 Bart Leysen (Bel) Mapei-Quick Step
88 Robert Bartko (Ger) Deutsche Telekom
89 Marek Maciejewski (Pol) Atlas-Lukullus
90 Nicola Minali (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
91 Rune Jogert (Nor) Norwegian National Team
92 Tiaan Kannemeyer (RSA) Team Cologne
93 Jocke Bernström (Swe) Team Postgirot
94 Damien Pommereau (Fra) Cofidis, La Credite par Telephone
95 Johan Svensson (Swe) Team Postgirot
96 Örjan Gustavsson (Swe) Swedish National Team
97 Stefan Adamsson (Swe) Team Coast
98 Petter Renäng (Swe) Team Crescent
99 Michael S Nielsen (Den) CSC-Worldonline
100 Koen Das (Bel) Team Nürnberger
101 Tristan Hoffman (Ned) CSC-Worldonline
102 Jens Lehmann (Ger) Team Nürnberger
103 Oskar Stenström (Fin) Team Mälarenergi
104 Marcin Lewandowski (Pol) Atlas-Lukullus 9.49
105 Kjell Carlström (Fin) Team Mälarenergi
106 Thorsten Wilhelms (Ger) Team Nürnberger 9.56
107 Crescenzo D'Amore (Ita) Mapei-Quick Step 9.59
108 Jonas Ljungblad (Swe) Team Crescent 10.43
109 Magnus Bäckstedt (Swe) Crédit Agricole 12.19
110 Anthony Langella (Fra) Crédit Agricole
111 Magnus Albertsson (Swe) Swedish National Team
112 Gabriele Balducci (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola 12.28
113 Giuseppe Di Fresco (Ita) Mercatone Uno-Stream TV
114 Nicola Chesini (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola 15.08
115 Allan Andresen (Den) Team Fakta 14.03
116 Erlend Engesvoll (Nor) Norwegian National Team 17.16
Punten
1 Laszlo Bodrogi (Hun) Mapei-Quick Step 25 pts
2 Raphael Schweda (Ger) Team Coast 20
3 Stuart O´Grady (Aus) Crédit Agricole 16
4 Martin Rittsel (Swe) CSC-Worldonline 14
5 Gianluca Bortolami (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola 12
6 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Fakta 10
7 Joona Laukka (Fin) Team Mälarenergi 9
8 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 8
9 Andrej Mizourov (Kaz) Deutsche Telekom 7
10 Marcus Ljungqvist (Swe) Team Fakta 6
11 Stephan Schreck (Ger) Deutsche Telekom 5
12 Igor Astarloa (Spa) Mercatone Uno-Stream TV 4
13 Fredrik Modin (Swe) Team Postgirot 3
14 Torsten Hieckmann (Ger) Deutsche Telekom 2
15 Stefan Kupfernagel (Ger) Team Cologne 1
Ploegen
1 Team Deutsche Telekom 13.15.42
2 Credit Agricole 0.04
3 Amore & Vita Beretta 0.45
4 CSC - World Online 2.01
5 Team Fakta 2.26
6 Sweden 2.53
7 Team Coast 3.58
8 Norway 5.12
9 Mapei - Quick Step 5.38
10 Team Mälarenergi 6.04
11 Tacconi Sport - Vini Caldirola 6.11
12 Mercatone Uno - Stream TV 8.09
13 Team Cologne 9.15
14 Team Nürnberger 9.50
15 Cofidis - Le Credit par Telephone 10.36
16 Team Crescent 10.41
17 Team Postgirot 12.01
18 Rabobank 12.06
19 Lotto - Adecco 12.14
20 Atlas-Lukullus 17.54
Sprints
Tidaholm
1 Stuart O´Grady (Aus) Crédit Agricole 5 pts
2 Robert Bartko (Ger) Deutsche Telekom 3
3 Jacob Moe Rasmussen (Den) CSC-Worldonline 2
4 Nico Eeckhout (Bel) Lotto-Adecco 1
Mullsjö
1 Roberto Lochowski (Ger) Team Fakta 5 pts
2 Stuart O´Grady (Aus) Crédit Agricole 3
3 Erik Dekker (Ned) Rabobank 2
4 Laszlo Bodrogi (Hun) Mapei-Quick Step 1
Young rider
1 Fredrik Modin (Swe) Team Postgirot
2 Torsten Hieckmann (Ger) Deutsche Telekom
3 Kristoffer Ingeby (Swe) Swedish National Team
Algemeen klassement
1 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 17.20.12
2 Stuart O´Grady (Aus) Crédit Agricole 0.17
3 Raphael Schweda (Ger) Team Coast 0.27
4 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Fakta 0.42
5 Laszlo Bodrogi (Hun) Mapei-Quick Step 0.43
6 Joona Laukka (Fin) Team Mälarenergi 1.10
7 Gianluca Bortolami (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola
8 Martin Rittsel (Swe) CSC-Worldonline 1.13
9 Marcus Ljungqvist (Swe) Team Fakta 1.14
10 Andrej Mizourov (Kaz) Deutsche Telekom 1.32
11 Thomas Liese (Ger) Team Nürnberger 1.36
12 Kristoffer Ingeby (Swe) Swedish National Team 1.58
13 Tobias Lergård (Swe) Team Crescent 2.03
14 Coen Boerman (Ned) Rabobank 2.07
15 Ole Sigurd Simensen (Nor) Team Mälarenergi 2.14
16 Stephan Schreck (Ger) Deutsche Telekom 2.17
17 Torsten Hieckmann (Ger) Deutsche Telekom 2.18
18 Stefan Kupfernagel (Ger) Team Cologne 2.20
19 Igor Astarloa (Spa) Mercatone Uno-Stream TV
20 Sebastian Wolski (Pol) Team Nürnberger 2.22
21 Thomas Grönqvist (Swe) Amore & Vita-Beretta 2.33
22 Sandro Giacomelli (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola 2.46
23 Slawomir Kohut (Pol) Amore & Vita-Beretta 2.50
24 Kurt van Lancker (Bel) Lotto-Adecco 2.56
25 Gustav Larsson (Swe) Team Crescent 2.57
26 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step 3.05
27 Seweryn Kohut (Pol) Amore & Vita-Beretta 3.17
28 René Jörgensen (Den) CSC-Worldonline 3.24
29 Michael Andersson (Swe) Mercatone Uno-Stream TV 3.29
30 Frédéric Finot (Fra) Crédit Agricole 3.32
31 Fredrik Modin (Swe) Team Postgirot 3.33
32 Ralf Grabsch (Ger) Deutsche Telekom 3.38
33 Bekim Christensen (Den) Team Coast 3.44
34 Gabriel Rasch (Nor) Norwegian National Team 3.50
35 Jacob Moe Rasmussen (Den) CSC-Worldonline 4.06
36 John Nilsson (Swe) Swedish National Team 4.08
37 Frank Høj (Den) Team Coast 4.18
38 Méderic Clain (Fra) Cofidis, La Credite par Telephone 4.51
39 Gisle Vikøyr (Nor) Norwegian National Team 4.58
40 Jo Planckaert (Bel) Cofidis, La Credite par Telephone 5.18
41 Mads Kaggestad (Nor) Norwegian National Team 5.22
42 Henrik Sparr (Swe) Swedish National Team 5.29
43 Björnar Vestöl (Nor) Team Fakta 6.55
44 Erik Dekker (Ned) Rabobank 7.30
45 Adriano Baffi (Ita) Mapei-Quick Step 7.34
46 Hans De Clercq (Bel) Lotto-Adecco 7.47
47 Mauro Radaelli (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola 7.48
48 Chris Peers (Bel) Cofidis, La Credite par Telephone 8.03
49 Jos Lucassen (Ned) Team Cologne 8.04
50 Steven De Jongh (Ned) Rabobank 8.06
51 Matthew Hayman (Aus) Rabobank 8.11
52 Gorik Gardeyn (Bel) Lotto-Adecco 8.39
53 Tom Steels (Bel) Mapei-Quick Step 8.43
54 Ryan Cox (RSA) Team Cologne 8.50
55 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole 9.07
56 Luca De Angeli (Ita) Mercatone Uno-Stream TV 9.13
57 Maurizio Caravaggio (Ita) Mercatone Uno-Stream TV 9.20
58 Robert Hayles (GBr) Cofidis, La Credite par Telephone 9.31
59 Przemyslaw Micolajczyk (Pol) Atlas-Lukullus 10.55
60 Johan Nyman (Swe) Team Postgirot 10.56
61 Andrus Aug (Est) Amore & Vita-Beretta 11.12
62 Lars Michaelsen (Den) Team Coast 11.18
63 Hendrik Van Dijck (Bel) Lotto-Adecco 11.32
64 Martin Praznovsky (Slk) Atlas-Lukullus 11.43
65 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 11.56
66 Richard Groenendal (Ned) Rabobank 12.05
67 Robert Bartko (Ger) Deutsche Telekom 12.08
68 Jaroslaw Ryszewski (Pol) Atlas-Lukullus 12.12
69 Jonas Ljungblad (Swe) Team Crescent 12.45
70 Martin Vestby (Nor) Norwegian National Team 13.50
71 Magnus Lömäng (Swe) Team Postgirot 14.14
72 Martin Müller (Ger) Team Cologne 14.25
73 Jonas Olsson (Swe) Team Crescent 14.40
74 Fulco Van Gulik (Ned) Lotto-Adecco 14.52
75 Sergey Belousov (Kaz) Cofidis, La Credite par Telephone 14.55
76 Jimmy Hansen (Den) Team Fakta 16.06
77 Niclas Ekström (Swe) Team Mälarenergi 16.39
78 Crescenzo D'Amore (Ita) Mapei-Quick Step 16.43
79 Malte Urban (Ger) Team Coast 16.56
80 Kjell Carlström (Fin) Team Mälarenergi 17.17
81 Roberto Lochowski (Ger) Team Fakta 17.27
82 Bjarke Nielsen (Den) CSC-Worldonline 17.37
83 Massimiliano Martini (Ita) Amore & Vita-Beretta 18.13
84 Petter Renäng (Swe) Team Crescent 18.19
85 Nico Eeckhout (Bel) Lotto-Adecco 18.33
86 Mattias Carlsson (Swe) Swedish National Team 19.02
87 Berry Hoedemakers (Ned) Team Cologne 19.11
88 Jukka Heinikainen (Fin) Team Mälarenergi 19.25
89 Damien Pommereau (Fra) Cofidis, La Credite par Telephone 19.46
90 Rune Jogert (Nor) Norwegian National Team 20.11
91 Örjan Gustavsson (Swe) Swedish National Team 20.24
92 Erik Wendel (Swe) Team Crescent
93 Stefan Adamsson (Swe) Team Coast 20.28
94 Nicola Minali (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola 20.37
95 Michael S Nielsen (Den) CSC-Worldonline 20.44
96 Oskar Stenström (Fin) Team Mälarenergi 20.52
97 Gabriele Balducci (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola 21.23
98 Magnus Bäckstedt (Swe) Crédit Agricole 21.30
99 Marek Maciejewski (Pol) Atlas-Lukullus
100 Johan Svensson (Swe) Team Postgirot 21.41
101 Victor Sjöström (Swe) Team Postgirot 21.50
102 Piotr Zaradny (Pol) Atlas-Lukullus 21.55
103 Marcin Lewandowski (Pol) Atlas-Lukullus 22.01
104 Tristan Hoffman (Ned) CSC-Worldonline 22.13
105 Bart Leysen (Bel) Mapei-Quick Step 22.19
106 Magnus Albertsson (Swe) Swedish National Team 23.10
107 Koen Das (Bel) Team Nürnberger 23.48
108 Anthony Langella (Fra) Crédit Agricole 23.50
109 Jocke Bernström (Swe) Team Postgirot 24.35
110 Thorsten Wilhelms (Ger) Team Nürnberger 25.08
111 Jens Lehmann (Ger) Team Nürnberger 26.26
112 Erlend Engesvoll (Nor) Norwegian National Team 27.22
113 Allan Andresen (Den) Team Fakta 27.23
114 Giuseppe Di Fresco (Ita) Mercatone Uno-Stream TV 28.41
115 Tiaan Kannemeyer (RSA) Team Cologne 29.03
116 Nicola Chesini (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola 40.16
Puntenklassement
1 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 76 pts
2 Stuart O´Grady (Aus) Crédit Agricole 59
3 Tom Steels (Bel) Mapei-Quick Step 50
4 Jo Planckaert (Bel) Cofidis, La Credite par Telephone 45
5 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team Fakta 37
6 Laszlo Bodrogi (Hun) Mapei-Quick Step 32
7 Hendrik Van Dijck (Bel) Lotto-Adecco 32
8 Raphael Schweda (Ger) Team Coast 32
9 Marcus Ljungqvist (Swe) Team Fakta 26
10 Gianluca Bortolami (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola 24
11 Magnus Bäckstedt (Swe) Crédit Agricole 20
12 Torsten Hieckmann (Ger) Deutsche Telekom 19
13 Joona Laukka (Fin) Team Mälarenergi 15
14 Marcin Lewandowski (Pol) Atlas-Lukullus 15
15 Martin Rittsel (Swe) CSC-Worldonline 14
16 Thomas Liese (Ger) Team Nürnberger 14
17 Andrus Aug (Est) Amore & Vita-Beretta 14
18 Thorsten Wilhelms (Ger) Team Nürnberger 14
19 Crescenzo D'Amore (Ita) Mapei-Quick Step 12
20 Jonas Olsson (Swe) Team Crescent 12
21 Martin Müller (Ger) Team Cologne 10
22 Frédéric Finot (Fra) Crédit Agricole 10
23 Nicola Minali (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola 10
24 Stefan Kupfernagel (Ger) Team Cologne 10
25 Stephan Schreck (Ger) Deutsche Telekom 10
26 Erik Dekker (Ned) Rabobank 9
27 Kristoffer Ingeby (Swe) Swedish National Team 9
28 Michael Andersson (Swe) Mercatone Uno-Stream TV 8
29 Adriano Baffi (Ita) Mapei-Quick Step 7
30 Andrej Mizourov (Kaz) Deutsche Telekom 7
31 Steven De Jongh (Ned) Rabobank 7
32 Luca Paolini (Ita) Mapei-Quick Step 6
33 Nico Eeckhout (Bel) Lotto-Adecco 6
34 Henrik Sparr (Swe) Swedish National Team 5
35 Berry Hoedemakers (Ned) Team Cologne 5
36 Petter Renäng (Swe) Team Crescent 5
37 Igor Astarloa (Spa) Mercatone Uno-Stream TV 4
38 Jacob Moe Rasmussen (Den) CSC-Worldonline 4
39 John Nilsson (Swe) Swedish National Team 4
40 Slawomir Kohut (Pol) Amore & Vita-Beretta 3
41 Fredrik Modin (Swe) Team Postgirot 3
42 Lars Michaelsen (Den) Team Coast 2
43 Frank Høj (Den) Team Coast 1
44 Mauro Radaelli (Ita) Tacconi Sport-Vini Caldirola 1
45 Robert Hayles (GBr) Cofidis, La Credite par Telephone 1
46 Magnus Albertsson (Swe) Swedish National Team 1