1 36 Aleksejs SARAMOTINS Team HTC - Columbia 04:48:13
2 45 * Denis GALIMZYANOV Team Katusha 00:00:02
3 111 Romain FEILLU Vacansoleil Pro Cycling Team 00:00:02
4 95 * Jonathan HIVERT Saur - Sojasun 00:00:02
5 74 Kevin ISTA Cofidis le Crédit en Ligne 00:00:02
6 37 Marcel SIEBERG Team HTC - Columbia 00:00:02
7 123 Bert DE BACKER Skil - Shimano 00:00:02
8 6 * Yoann OFFREDO FDJ 00:00:02
9 113 Sergey LAGUTIN Vacansoleil Pro Cycling Team 00:00:02
10 121 * Robin CHAIGNEAU Skil - Shimano 00:00:02
11 71 Leonardo DUQUE Cofidis le Crédit en Ligne 00:00:02
12 53 Daryl IMPEY Team RadioShack 00:00:02
13 145 * Romain LEMARCHAND Big Mat - Auber 93 00:00:02
14 47 * Maxime VANTOMME Team Katusha 00:00:02
15 152 Stéphane BONSERGENT Bretagne - Schuller 00:00:02
16 92 * Anthony DELAPLACE Saur - Sojasun 00:00:02
17 167 * Cédric PINEAU Roubaix Lille Metropole 00:00:02
18 137 Pieter GHYLLEBERT An Post - Sean Kelly Team 00:00:02
19 142 * Fabien BACQUET Big Mat - Auber 93 00:00:02
20 51 Fumiyuki BEPPU Team RadioShack 00:00:02
21 38 * Leigh HOWARD Team HTC - Columbia 00:00:02
22 168 * Steven TRONET Roubaix Lille Metropole 00:00:02
23 108 Simon ZAHNER BMC Racing Team 00:00:02
24 84 Davy COMMEYNE Landbouwkrediet 00:00:02
25 158 * Florian VACHON Bretagne - Schuller 00:00:02
26 62 Yukiya ARASHIRO BBox Bouygues Telecom 00:00:02
27 52 * Ben HERMANS Team RadioShack 00:00:02
28 87 Bert SCHEIRLINCKX Landbouwkrediet 00:00:02
29 65 * Cyril GAUTIER BBox Bouygues Telecom 00:00:02
30 144 * Dimitri LE BOULCH Big Mat - Auber 93 00:00:02
31 166 * Arnaud MOLMY Roubaix Lille Metropole 00:00:02
32 157 * Laurent PICHON Bretagne - Schuller 00:00:02
33 33 * Jan GHYSELINCK Team HTC - Columbia 00:00:02
34 141 Nadir HADDOU Big Mat - Auber 93 00:00:02
35 3 Anthony GESLIN FDJ 00:00:02
36 75 * Jens KEUKELEIRE Cofidis le Crédit en Ligne 00:00:02
37 153 Jean-Luc DELPECH Bretagne - Schuller 00:00:02
38 58 Gert STEEGMANS Team RadioShack 00:00:02
39 106 * Michael SCHÄR BMC Racing Team 00:00:02
40 17 Maarten TJALLINGII Rabobank 00:00:02
41 107 * Danilo WYSS BMC Racing Team 00:00:02
42 126 * Steve HOUANARD Skil - Shimano 00:00:02
43 88 Geert VERHEYEN Landbouwkrediet 00:00:02
44 86 Bart DOCKX Landbouwkrediet 00:00:02
45 154 Lilian JEGOU Bretagne - Schuller 00:00:02
46 68 Sébastien TURGOT BBox Bouygues Telecom 00:00:02
47 31 * Gert DOCKX Team HTC - Columbia 00:00:02
48 102 * Martin KOHLER BMC Racing Team 00:00:02
49 54 Geoffroy LEQUATRE Team RadioShack 00:00:02
50 61 Thomas VOECKLER BBox Bouygues Telecom 00:00:02
51 103 Karsten KROON BMC Racing Team 00:00:02
52 4 Frédéric GUESDON FDJ 00:00:02
53 143 * Guillaume FAUCON Big Mat - Auber 93 00:00:02
54 48 Eduard VORGANOV Team Katusha 00:00:02
55 12 * Steven KRUIJSWIJK Rabobank 00:00:02
56 57 José Luis RUBIERA VIGIL Team RadioShack 00:00:02
57 81 Frédéric AMORISON Landbouwkrediet 00:00:02
58 46 * Egor SILIN Team Katusha 00:00:02
59 83 Steven CAETHOVEN Landbouwkrediet 00:00:02
60 174 * Anatoli PAKHTUSOV ISD Continental Team 00:00:02
61 101 Alessandro BALLAN BMC Racing Team 00:00:02
62 105 Mauro SANTAMBROGIO BMC Racing Team 00:00:02
63 122 Roy CURVERS Skil - Shimano 00:00:13
64 163 Renaud DION Roubaix Lille Metropole 00:00:18
65 66 Yohann GENÉ BBox Bouygues Telecom 00:00:21
66 114 Björn LEUKEMANS Vacansoleil Pro Cycling Team 00:00:21
67 34 * Patrick GRETSCH Team HTC - Columbia 00:00:21
68 77 * Rein TAARAMAE Cofidis le Crédit en Ligne 00:00:21
69 112 Gorik GARDEYN Vacansoleil Pro Cycling Team 00:00:21
70 97 Rony MARTIAS Saur - Sojasun 00:00:21
71 116 Riccardo RICCÒ Vacansoleil Pro Cycling Team 00:00:21
72 98 * Stéphane POULHIES Saur - Sojasun 00:00:27
73 32 Bernhard EISEL Team HTC - Columbia 00:00:27
74 82 David BOUCHER Landbouwkrediet 00:00:29
75 164 * Morgan KNEISKY Roubaix Lille Metropole 00:00:38
76 85 Sébastien DELFOSSE Landbouwkrediet 00:00:55
77 22 Lloyd MONDORY AG2R - La mondiale 00:01:05
78 21 Martin ELMIGER AG2R - La mondiale 00:01:05
79 76 Kalle KRIIT Cofidis le Crédit en Ligne 00:01:38
80 43 Sergueï KLIMOV Team Katusha 00:01:38
81 41 Pavel BRUTT Team Katusha 00:01:38
82 14 Paul MARTENS Rabobank 00:01:38
83 18 * Dennis VAN WINDEN Rabobank 00:01:38
84 73 * Julien EL FARES Cofidis le Crédit en Ligne 00:01:38
85 72 Stéphane AUGÉ Cofidis le Crédit en Ligne 00:01:38
86 63 Franck BOUYER BBox Bouygues Telecom 00:01:38
87 146 Maxime MEDEREL Big Mat - Auber 93 00:01:38
88 104 Steve MORABITO BMC Racing Team 00:01:38
89 115 Alberto ONGARATO Vacansoleil Pro Cycling Team 00:01:58
90 96 Laurent MANGEL Saur - Sojasun 00:01:59
91 91 Jimmy CASPER Saur - Sojasun 00:01:59
92 147 Johan MOMBAERTS Big Mat - Auber 93 00:03:00
93 44 * Timofey KRITSKIY Team Katusha 00:03:00
94 117 Joost VAN LEIJEN Vacansoleil Pro Cycling Team 00:05:00
95 42 Alexander MIRONOV Team Katusha 00:06:24
155 * Johan LE BON Bretagne - Schuller Abandon
124 * David DEROO Skil - Shimano Abandon
127 Yukihiro DOI Skil - Shimano Abandon
128 Tom VEELERS Skil - Shimano Abandon
131 * Stephen HALPIN An Post - Sean Kelly Team Abandon
132 * Kim BORRY An Post - Sean Kelly Team Abandon
133 Gil SURAY An Post - Sean Kelly Team Abandon
135 Benny DE SCHROODER An Post - Sean Kelly Team Abandon
136 * Maxim DE BUSSCHERE An Post - Sean Kelly Team Abandon
151 Jean-Marc BIDEAU Bretagne - Schuller Abandon
118 Frederik VEUCHELEN Vacansoleil Pro Cycling Team Abandon
156 * Gael MALACARNE Bretagne - Schuller Abandon
161 * Jocelyn BAR Roubaix Lille Metropole Abandon
162 Benoît DAENINCK Roubaix Lille Metropole Abandon
165 * Alexandre LEMAIR Roubaix Lille Metropole Abandon
171 Denis FLAHAUT ISD Continental Team Abandon
172 * Indulis BEKMANIS ISD Continental Team Abandon
173 * Yegor DEMENTYEV ISD Continental Team Abandon
175 Alexandre USOV ISD Continental Team Abandon
138 kenny LISABETH An Post - Sean Kelly Team Abandon
25 * Kristof GODDAERT AG2R - La mondiale Abandon
2 Sandy CASAR FDJ Abandon
5 Arnaud GÉRARD FDJ Abandon
7 Olivier BONNAIRE FDJ Abandon
8 Matthieu LADAGNOUS FDJ Abandon
13 * Tom LEEZER Rabobank Abandon
16 Bram TANKINK Rabobank Abandon
125 * Simon GESCHKE Skil - Shimano Abandon
24 * William CLARKE AG2R - La mondiale Abandon
94 Jérémy GALLAND Saur - Sojasun Abandon
26 Anthony RAVARD AG2R - La mondiale Abandon
27 * Gatis SMUKULIS AG2R - La mondiale Abandon
35 * Rasmus GULDHAMMER POULSEN Team HTC - Columbia Abandon
55 Dmitriy MURAVYEV Team RadioShack Abandon
56 * Ivan ROVNY Team RadioShack Abandon
64 Anthony CHARTEAU BBox Bouygues Telecom Abandon
67 Laurent LEFÈVRE BBox Bouygues Telecom Abandon
78 Tristan VALENTIN Cofidis le Crédit en Ligne Abandon
93 Jimmy ENGOULVENT Saur - Sojasun Abandon
23 * Maxime BOUET AG2R - La mondiale Abandon
15 * Bauke MOLLEMA Rabobank Non Partant
1 Benoit VAUGRENARD FDJ Non Partant
11 * Lars BOOM Rabobank Non Partant Sluiten