1 Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team 2:55:59
2 Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit
3 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 0:00:04
4 Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl 0:00:09
5 Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:00:19
6 Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia - HTC Women
7 Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team 0:00:24
8 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint
9 Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl 0:00:36
10 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
11 Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl
12 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam
13 Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team
14 Linda Villumsen (Den) Team Columbia - HTC Women 0:00:41
15 Annemiek Van Vleuten (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit
16 Lucinda Brand (Ned) Leontien.nl 0:00:49
17 Rachel Neylan (Aus) Mixteam Hepro Kozijnen/ NWV Groningen
18 Emma Trott (GBr) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies 0:00:51
19 Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products Uck 0:00:52
20 Janneke Ensing (Ned) Team Hitec Products Uck 0:00:56
21 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 0:01:00
22 Marieke Van Wanroij (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 0:01:14
23 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
24 Liesbeth De Vocht (Bel) DSB Bank - Nederland Bloeit 0:01:22
25 Sarah Düster (Ger) Cervelo TestTeam 0:01:39
26 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam
27 Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia - HTC Women 0:01:48
28 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:06:12
29 Vera Koedooder (Ned) Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol Ladies Team
30 Roxane Kneteman (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida
31 Ellen Van Dijk (Ned) Team Columbia - HTC Women 0:06:14
32 Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 0:06:17
33 Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
34 Giada Borgato (Ita) Selle Italia Ghezzi
35 Amy Pieters (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida
36 Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
37 Emma Crum (NZl) Mixteam Hepro Kozijnen/ NWV Groningen
38 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia - HTC Women
39 Adrie Visser (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit
40 Anne De Wildt (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
41 Sigrid Kuizenga (Ned) Mixteam Hepro Kozijnen/ NWV Groningen
42 Maria Luisa Calle Williams (Col) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies 0:06:23
43 Anne Eversdijk (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida
44 Marissa Otten (Ned) Mixteam Merida Ladies/Rabo Lady Force 0:06:30
45 Corrine Hall (GBr) British National Team 0:06:35
46 Nathalie Van Gogh (Ned) Swabo Ladies Cycling Team
47 Jolien D'hoore (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 0:06:43
48 Rosyida Dahlina (Ina) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies 0:06:44
49 Winanda Spoor (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan 0:06:55
50 Silke Kogelman (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team 0:06:57
51 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:06:59
52 Marlijn Binnendijk (Ned) Leontien.nl 0:07:02
53 Judith Helmink (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida
54 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 0:07:21
55 Elisabeth Aqudelo (Col) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies 0:08:44
56 Inge Klep (Ned) Red Sun Cycling Team 0:08:53
57 Janneke Kanis (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit
58 Sarah Reynolds (GBr) British National Team 0:09:00
59 Joan Boskamp (Ned) Batavus Ladies Cycling Team 0:09:03
60 Jorinda De Heer (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan 0:09:44
61 Loes Markerink (Ned) Team Flexpoint
62 Hielke Elferink (Ned) Cycling Team Tubanters 0:09:48
63 Danielle Bekkering (Ned) Team Hitec Products Uck 0:09:54
64 Marieke Den Otter (Ned) GRC Jan van Arckel/Nutrixxion
65 Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl 0:09:58
66 Adriënne Snijder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
67 Irene Tesink (Ned) Swabo Ladies Cycling Team
68 Olivia Koster (Ned) GRC Jan van Arckel/Nutrixxion
69 Hilde Van Slochteren (Ned) Restore Cycling Ladies Team
70 Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam 0:10:01
71 Bianca Van Den Hoek (Ned) Mixteam Merida Ladies/Rabo Lady Force 0:10:12
72 Eshter Kortekaas (Ned) Restore Cycling Ladies Team 0:10:24
73 Pippa Handley (GBr) Cycling Team Tubanters 0:10:26
74 Eyelien Bekkering (Ned) Team Hitec Products Uck 0:10:28
75 Judith Jelsma (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team 0:13:24
76 Nina Kessler (Ned) Swabo Ladies Cycling Team 0:13:35
77 Sofie Verdonck (Bel) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan 0:13:37
DNF Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
DNF Christina Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
DNF Pascale Schnider (Swi) Cervelo TestTeam
DNF Elise Van Hage (Ned) Red Sun Cycling Team
DNF Anne Arnouts (Bel) Red Sun Cycling Team
DNF Krista Meesterburrie (Ned) Swabo Ladies Cycling Team
DNF Madelene Olssen (Swe) Mixteam Merida Ladies/Rabo Lady Force
DNF Veronique Duivelshof (Ned) Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol Ladies Team
DNF Linda Schepers (Ned) Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol Ladies Team
DNF Imke Hartogs (Ned) Mixteam TWC Het Snelle Wiel /Lotto-Belisol Ladies Team
DNF Nathalie Joling (Ned) Cycling Team Tubanters
DNF Moniek Tenniglo (Ned) Cycling Team Tubanters
DNF Wilma Korevaar (Ned) GRC Jan van Arckel/Nutrixxion
DNF Mariëlle Kerste (Ned) Restore Cycling Ladies Team
DNF Eva Heijmans (Ned) Restore Cycling Ladies Team
DNF Suzan Simons (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan
DNF Susanne Van As (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan
DNF Amanda Bongaards (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan
DNF Marieke Van Nek (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team
DNF Judith Visser (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team
DNF Joukje Braam (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team
DNF Anne Heijkoop (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
DNF Julia Soek (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
DNF Chloe Hosking (Aus) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies
DNF Kimberly Van De Berg (Ned) Mixteam Noordwesthoek/ Pedaalridders
DNF Samantha Van Steenis (Ned) Mixteam Noordwesthoek/ Pedaalridders
DNF Pelin Cizgin (Aut) Mixteam Noordwesthoek/ Pedaalridders
DNS Claudia Meyer (Ger) GRC Jan van Arckel/Nutrixxion
Points 1 Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team 25 pts
2 Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 20
3 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 16
4 Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl 14
5 Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 12
6 Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia - HTC Women 10
7 Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team 9
8 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 8
9 Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl 7
10 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 6
11 Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.nl 5
12 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 4
13 Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team 3
14 Linda Villumsen (Den) Team Columbia - HTC Women 2
15 Annemiek Van Vleuten (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 1
Sprint 1 1 Marieke Van Wanroij (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 3 pts
2 Liesbeth De Vocht (Bel) DSB Bank - Nederland Bloeit 2
3 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 1
Sprint 2 1 Liesbeth De Vocht (Bel) DSB Bank - Nederland Bloeit 3 pts
2 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 2
3 Marlijn Binnendijk (Ned) Leontien.nl 1
Mountain 1 1 Roxane Kneteman (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida 5 pts
2 Andrea Bosman (Ned) Leontien.nl 3
3 Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia - HTC Women 1
Mountain 2 1 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 5 pts
2 Judith Helmink (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida 3
3 Marlijn Binnendijk (Ned) Leontien.nl 1
Mountain 3 1 Judith Helmink (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida 5 pts
2 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 3
3 Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team 1
Mountain 4 1 Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia - HTC Women 5 pts
2 Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 3
3 Marlijn Binnendijk (Ned) Leontien.nl 1
Mountain 5 1 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 5 pts
2 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 3
3 Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 1
Mountain 6 1 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 5 pts
2 Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team 3
3 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 1
Mountain 7 1 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 5 pts
2 Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 3
3 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 1
Mountain 8 1 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 5 pts
2 Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 3
3 Patricia Schwager (Swi) Cervelo TestTeam 1
Mountain 9 1 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 5 pts
2 Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 3
3 Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia - HTC Women 1
Mountain 10 1 Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team 5 pts
2 Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 3
3 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 1
Young riders 1 Marianne Vos (Ned) DSB Bank - Nederland Bloeit 2:55:59
2 Chantal Blaak (Ned) Leontien.nl 0:00:09
3 Lucinda Brand (Ned) Leontien.nl 0:00:49
4 Emma Trott (GBr) Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies 0:00:51
5 Janneke Ensing (Ned) Team Hitec Products Uck 0:00:56
6 Kelly Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 0:01:14
7 Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia - HTC Women 0:01:48
8 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:06:12
9 Roxane Kneteman (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida
10 Ellen Van Dijk (Ned) Team Columbia - HTC Women 0:06:14
11 Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 0:06:17
12 Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team
13 Giada Borgato (Ita) Selle Italia Ghezzi
14 Amy Pieters (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida
15 Emma Crum (NZl) Mixteam Hepro Kozijnen/ NWV Groningen
16 Anne De Wildt (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
17 Anne Eversdijk (Ned) Team Ton van Bemmelen Sports / Merida 0:06:23
18 Marissa Otten (Ned) Mixteam Merida Ladies/Rabo Lady Force 0:06:30
19 Corrine Hall (GBr) British National Team 0:06:35
20 Jolien D'hoore (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team 0:06:43
21 Winanda Spoor (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan 0:06:55
22 Silke Kogelman (Ned) Profile Peoples Trust Cycling Team 0:06:57
23 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 0:07:21
24 Sarah Reynolds (GBr) British National Team 0:09:00
25 Jorinda De Heer (Ned) Mixteam Zuidwesthoek/WV Schijndel/Spartaan 0:09:44
26 Hielke Elferink (Ned) Cycling Team Tubanters 0:09:48
27 Marieke Den Otter (Ned) GRC Jan van Arckel/Nutrixxion 0:09:54
28 Monique Van De Ree (Ned) Leontien.nl 0:09:58
29 Adriënne Snijder (Ned) Batavus Ladies Cycling Team
30 Emilie Aubry (Swi) Cervelo TestTeam 0:10:01
31 Nina Kessler (Ned) Swabo Ladies Cycling Team 0:13:35
Teams 1 Red Sun Cycling Team 8:48:57
2 Leontien.Nl 0:00:21
3 Equipe Nürnberger Versicherung 0:00:55
4 Dsb Bank - Nederland Bloeit
5 Team Colombia - Htc Women 0:01:48
6 Cervelo Test Team 0:02:54
7 Team Flexpoint 0:06:49
8 Team Hitec Products Uck 0:10:42
9 Mixteam Hepro Kozijnen/ Nwv Groningen 0:12:23
10 Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Tm 0:12:48
11 Mixteam Weijers-Hako-Moving Ladies 0:12:58
12 Team Ton Van Bemmelen Sports / Merida 0:17:52
13 Batavus Ladies Cycling Team 0:24:18
14 Swabo Ladies Cycling Team 0:29:08
15 Mixteam Zuidwesthoek/Wv Schijndel/Spartaan 0:29:16 Sluiten